اگر هنگام بارداری در یک سانحهٔ تصادف باشم چه باید بکنم؟

اگر هنگام بارداری در یک سانحهٔ تصادف باشم چه باید بکنم؟

هر زمان و در هر از مرحله‌ای از بارداری که در یک تصادف ماشین بودید، خواه یک تصادف جزئی و خواه تصادف سنگین چند ماشین، باید هرچه زودتر معاینه شوید. در واقع، در طول بارداری در صورت وارد شدن هر ضربه‌ای به شکمتان باید معاینه شوید، حتی اگر حالتان خوب است، با پزشکتان تماس بگیرید یا بلافاصله به اورژانس بروید.

اگرچه رحم در طول یک سانحه تا حدی از جنین و جفت محافظت می‌کند، اما یک ترمز ناگهانی، حتی اگر تکان ناشی از آن شدید نباشد، به طور بالقوه می‌تواند باعث جدا شدن جفت از رحم شود. این حالت که دکولمان جفت نامیده می‌شود می‌تواند به مشکلاتی مثل خونریزی، سقط جنین یا زایمان زودرس منجر شود و حتی در صورت دکولمان جفت هم شما ممکن است متوجه هیچ علائمی در بدنتان نشوید.

در اورژانس، شرایط شما بررسی می‌شود و وقتی وضعیت عمومی شما پایدار شد، یک معاینهٔ زایمانی جامع و یک سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت جنین و جفت انجام خواهد شد. بسته به سن جنین و علائم شما مثل خونریزی یا انقباضات، شما و جنین ممکن است چند ساعت یا بیشتر تحت نظارت باشید. همچنین اگر شما Rh منفی هستید، درصورتی‌که احتمال مخلوط شدن خون شما با خون جنین وجود داشته باشد ممکن است یک تزریق ایمونوگلوبین Rh هم داشته باشید.

وقتی به شما گفته شد که می‌توانید به خانه بروید، باید مراقب خونریزی از واژن، ترشح مایع، انقباضات یا دیگر دردهای شکمی یا کاهش حرکات جنین باشید. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید، فوراً با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید.

اگر با ماشین شخصی به سفر می‌روید، فهرست کامل شماره تماس‌های بیمارستان یا مطبی که برای بارداری به آنجا می‌روید، نام و شمارهٔ پزشکتان، اطلاعات پزشکی‌تان و لیست تماس‌های اضطراری بستگان نزدیک، موعد مقرر زایمانتان، نوع گروه خونی و دیگر اطلاعات مهم برای پزشکان مرکز اورژانس را جایی بنویسید و در دسترس داشته باشید.

و در آخر، برای حفظ ایمنی خود و کودکی که در شکم دارید، در طول بارداری همیشه کمربند ایمنی‌ را ببندید. امیدواریم تمامی مادارن باردار، این روزهای زیبایشان را دور از هر حادثه‌ای سپری کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید