آیا ویتامین B۶ به رفع تهوع بارداری کمک می‌کند؟

آیا ویتامین B۶ به رفع تهوع بارداری کمک می‌کند؟

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که خوردن مقداری اضافی از ویتامین B۶ که پیروکسیدین هم نامیده می‌شود به رفع حالت تهوع در برخی زنان کمک می‌کند، هرچند هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که چگونه و دلیل این اتفاق چیست.

زنان باردار روزانه تنها به ۱/۹ میلی‌گرم از این ویتامین برای کمک به ساخت آنتی‌بادی‌ها، گلبول‌های قرمز، انتقال‌دهنده‌های عصبی و برای تأمین نیازهای کودک در حال رشدشان نیاز دارند. ویتامین B۶ در طیف وسیعی از مواد غذایی وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید این نیاز را با خوردن مواد غذایی متنوع و مغذی تأمین کنید. موادی مثل موز، آجیل، لوبیا سبز، هویج، گل کلم، سیبزمینی، گوشت قرمز کم‌چربی و ماهی منابع خوبی از ویتامین B۶ هستند.

برخی از مکمل‌های بارداری هم حاوی ویتامین B۶ هستند و برای کاهش تهوع و استفراغ، پزشک ممکن است توصیه کند با خوردن روزانه ۳ مکمل ۲۵ میلی‌گرمی شروع کنید و زیر نظر پزشک معمولاً تا ۲۰۰ میلی‌گرم ویتامین B۶ در روز را می‌توان برای درمان تهوع بارداری مصرف کرد. پس حتماً با پزشکتان این مورد را بررسی کنید و خودسرانه این مکمل را مصرف نکنید. او به شما می‌گوید که چقدر باید از این ویتامین بخورید و آیا مقداری که در مکمل و ویتامین بارداری‌تان وجود دارد را به عنوان یک دز به حساب بیاورید یا خیر، چون مقدار ویتامین B۶ در مکمل‌های بارداری متفاوت است.

یادتان باشد بیشتر از چیزی که پزشک به شما توصیه کرده است ویتامین B۶ نخورید. خوردن مقدار بیش از حد از این مکمل می‌تواند برای شما باعث بی‌حسی و کرختی و آسیب به عصب‌ها شود و ممکن است برای جنین در حال رشدتان هم بی‌خطر نباشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید