آیا شیردهی میل جنسی را کم می‌کند؟

آیا شیردهی میل جنسی را کم می‌کند؟

ممکن است اما خیالتان راحت باشد، چون بی‌علاقگی به رابطهٔ جنسی تا ابد ادامه نخواهد داشت. البته، هر زنی با دیگری متفاوت است و بسیاری از مادران شیرده گفته‌اند که شیردهی نه تنها به هیچ شکلی روی میل جنسی آنها تأثیری نگذاشته، بلکه باعث افزایش تمایلات جنسی آنها هم شده است.

عوامل متعددی در کم کردن میل جنسی یک تازه‌مادر دخیل باشند که مشخص‌ترین آنها خستگی مطلقی است که در طول دوران پس از زایمان تقریباً تمام مادران عزیز را به ستوه می‌آورد و وقتی شما و تنها شما هستید که تجهیزات رفع گرسنگی نوزادتان در ساعت سه نیمه شب را دارید، این خستگی می‌تواند شدیدتر هم باشد. به علاوه، هر دو ساعت یک بار شیردهی و همچنین خواباندن نوزاد، تعویض پوشکش و بغل کردن او ممکن است باعث شود در انتهای روز احساس کنید بیش از حد لمس شده‌اید و در نتیجه نسبت به نوازش‌های همسرتان کمتر پذیرا باشید.

همچنین شیردهی می‌تواند زمان تخمک‌گذاری را تا ماه‌ها بعد از زایمان سرکوب کند که راهکار طبیعت برای جلوگیری از وقوع زودهنگام یک بارداری به دنبال بارداری قبلی است و به معنای آن است که مقدار استروژنی که در بدن شما جریان دارد بسیار کمتر از سطح طبیعی است که در نتیجه می‌تواند باعث خشکی واژن و فروکش کردن میل جنسی می‌شود.

اما برخی از مادران شیرده حتی بیشتر از زنان غیرشیرده تمایل جنسی دارند و شیردهی را تجربه‌ای بسیار خوشایند و حتی شهوانی می‌بینند که می‌تواند به احساسات عاشقانه نسبت به همسرشان تبدیل شود. تغذیهٔ یک کودک همچنین می‌تواند باعث تجدید حس قدردانی و ستایش یک زن نسبت به بدنش شود و این حسی است که می‌تواند در اتاق خواب به همسرتان هم منتقل شود. اما اگر شما جزء این مادران خوش‌شانس نیستید، به خود و همسرتان یادآوری کنید که طبیعی است که میل جنسی یک مادر شیرده مدتی کاهش پیدا کند، اما حتماً راه گفت‌وگو را باز بگذارید و شیوه‌های دیگری برای تقویت نزدیکی عاطفی و صمیمیت پیدا کنید. به عنوان مثال، با هم به حمام بروید، همدیگر را ماساژ دهید، بعد از شام، کودک را در یک کالسکه بگذارید و دست در دست هم بیرون بروید. مهم‌تر از همه این است که واقع‌بینانه و خردمندانه به وضعیت نگاه کنید. بسیاری از تازه‌والدها با خود می‌گویند که این کاهش موقتی در میل جنسی هزینه‌ای است که آنها با رضایت کامل حاضرند برای مزایای سلامت و پیوند عاطفی قدرتمندی که شیردهی ارائه می‌کند بپردازند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید