آیا دوی آهسته در بارداری بی‌خطر است؟

آیا دوی آهسته در بارداری بی‌خطر است؟

بله، اگر دوی آهسته را دوست دارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که در طول بارداری این کار را متوقف کنید. پیاده‌روی، دوی آهسته و شنا کردن همگی ورزش‌هایی ایمن برای بارداری تلقی می‌شوند.

شما باید در طول بارداری بیشتر مراقب باشید. برخی تغییرات مثل شل شدن رباط‌ها و تغییر در توزیع وزنی بر تعادل زنان باردار تأثیر می‌گذارد. اما این تغییرات، ورزش کردن را برای بیشتر زنانی که بارداری‌های بدون عارضه دارند ممنوع نمی‌کند. هرچه بارداری پیشرفت می‌کند ورزش کردن دشوارتر می‌شود، بنابراین شاید بهتر باشد به تدریج از دفعات و طول مدت دوی آهستهٔ خود بکاهید، حتی دونده‌های حرفه‌ای با پیشرفت بارداری این کار را می‌کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که آب کافی می‌نوشید و از «تست صحبت کردن» استفاده کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد به خودتان فشار نمی‌آورید؛ یعنی شما باید بتوانید که در طول زمانی که به آهستگی می‌دوید، همزمان قادر به صحبت کردن هم باشید.

اما بارداری وقت مناسبی برای شروع یک ورزش سخت و پرفشار جدید نیست. اگر قبل از بارداری عمدتاً غیرفعال بوده‌اید، از پزشک بخواهید به شما کمک کند یک برنامهٔ ورزشی انتخاب کنید که شامل حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش با فشار متوسط در بیشتر روزهای هفته باشد. همچنین اگر برخی عارضه‌های سلامت یا مشکلات بارداری مثل بیماری قلبی، پرفشاری خون ناشی از بارداری، انقباضات زودرس، جفت سرراهی یا پره‌اکلامپسی دارید باید با پزشک برای راهنمایی خاص در زمینهٔ ورزش کردن صحبت کنید. به علاوه، اگر بارداری دوقلویی یا چندقلویی دارید باید در مورد سطح مناسب فعالیت برای خود سؤال کنید.

و اگر شما یک ورزشکار حرفه‌ای هستید، با همکاری دقیق پزشک و مربی‌تان یک برنامهٔ ورزشی مخصوص و شخصی‌سازی‌شده مختص به خودتان طراحی کنید، چون تغییرات هورمونی و تغییر در توزیع وزنی در طول بارداری روی عملکرد ورزشی شما تأثیر خواهد گذاشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید