آیا تتو کردن برای مادران شیرده بی‌خطر است؟

آیا تتو کردن برای مادران شیرده بی‌خطر است؟

تتو کردن برای مادران شیرده با رعایت بهداشت کامل اغلب ایمن و بی‌خطر است. ملکول‌های جوهر تتو خیلی بزرگ‌تر از آن است که بتواند وارد شیر مادر شود. بنابراین، راهی وجود ندارد که کودک در معرض آن قرار بگیرد اما در هر صورت شما باید نظر پزشکتان را هم بپرسید.

اما ریسک احتمالی برای سلامت شما و کودکتان در صورتی است که از فرایند تتو کردن، عفونت بگیرید. از آنجا که برای تتو کردن از سوزن استفاده می‌شود، وقتی با تکنیک‌های استریل انجام نشود، عفونت‌های خونی را به شما یا کودکتان منتقل کند. بنابراین خیلی مهم است که تتوکاری را انتخاب کنید که از دستکش و وسایل استریل استفاده می‌کند.

همچنین بسیار مهم است که مراقبت‌های پس از تتو کردن مثل تمیز کردن مؤثر آن ناحیه مثل ابرو و غیره و استفاده از ژل‌های آنتی‌بیوتیک را انجام دهید. مراقب بروز هر گونه نشانه‌ای از عفونت، مثل قرمزی یا درد باشید. عفونت پوستی ریسکی برای کودکتان ایجاد نخواهد کرد اما ممکن است برای درمان آن به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید. بنابراین این علائم را سریعاً به پزشک گزارش کنید. اگر مصرف آنتی‌بیوتیک توصیه شد، حتماً ابتدا به پزشکتان بگویید که شما شیردهی می‌کنید و درخواست کنید آنتی‌بیوتیکی برایتان تجویز شود که برای مادران شیرده ایمن است.

همچنین شیردهی برای مادری که از قبل تتو داشته است نیز بی‌خطر است. فقط باید آزمایش اچ‌آی‌وی و هپاتیت را داده باشید. این آزمایشات اغلب زمانی که باردار هستید انجام می‌شوند. پاک کردن تتو که با لیزر انجام می‌شود نیز برای مادران شیرده بی‌خطر است اما در هر صورت شما باید نظر پزشکتان را هم بپرسید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید