آیا می‌توانم در حین تلاش برای بارداری مگا ویتامین بخورم؟

آیا می‌توانم در حین تلاش برای بارداری مگا ویتامین بخورم؟

خیر. دزهای بسیار بالای برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در واقع می‌توانند به شما صدمه بزنند و اگر سعی دارید باردار شوید، مطمئنا نمی‌خواهید خود یا کودکتان را به خطر بیندازید.

ویتامین‌های محلول در چربی، مثل ویتامین‌های A ،D ،E و K در بدن ذخیره می‌شوند و اگر مقدار زیادی از آنها را بخورید، ممکن است تا سطحی سمی در بدن شما تجمع کنند. مقدار زیاده از حد ویتامین A می‌تواند باعث نقایص تولد و همچنین سردرد، ‌اسهال و آسیب به کبد و استخوان شود و اگرچه ویتامین‌های محلول در آب، مثل ویتامین B و C در بدن ذخیره نمی‌شوند اما باز هم می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. پس بهتر است به میزان مجاز روزانه که برای هر ویتامین و مادۀ معدنی توسط پزشک شما توصیه شده است پایبند بمانید.

حتی اگر دزهای خیلی بالای ویتامین نمی‌خورید اما در روز بیشتر از یک پرس از غذاهای غنی‌شده با ویتامین و مواد معدنی را می‌خورید باز هم ممکن است ویتامین زیاده از حدی به بدنتان بدهید. ویتامین‌ها، مواد معدنی و مکمل‌های گیاهان دارویی نیز در آب غنی‌شده،‌ نوشیدنی‌های سلامت و انرژی‌بارها وجود دارند. برچسب‌های آنها را بخوانید تا دقیقاً بدانید که چه مقدار از این ویتامین‌ها را دریافت می‌کنید.

به خاطر داشته باشید که سازمان‌های غذا و دارو نظارت دقیقی بر مکمل‌ها ندارد و تولیدکنندگان آنها مجبور نیستند که به این اداره‌ها مدرکی ارائه دهند که این مکمل‌ها ایمن یا مؤثر هستند.

یک رژیم متعادل و یک مولتی‌ویتامین یا مکمل بارداری که حاوی 300 میکروگرم اسید فولیک و 100 درصدِ میزان مجاز دیگر ویتامین‌ها و مواد مغذی باشد، تنها چیزی است که به آن نیاز دارید. برای راهنمایی در مورد رژیم غذایی مناسب به پزشک یا یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و حتماً مطلب ویتامین‌های قبل از بارداری را ببینید.

نیاز بدن زنان باردار به تمام ویتامین‌ها را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید