چطور به کودک بگویید روی لگن یا توالت مخصوص کودک دستشویی کند؟

چطور به کودک بگویید روی لگن یا توالت مخصوص کودک دستشویی کند؟

برخی والدین می‌گویند فرزندشان روی لگن مدفوع ندارد و چگونه باید یک کودک را متقاعد کرد که روی توالت مدفوع داشته باشد؟

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که قوام مدفوع کودکتان را بررسی کنید. بیشترکودکانی که از توالت رفتن امتناع می‌کنند ولی در پوشک، شورت آموزشی یک‌بارمصرف یا شلوار معمولی اجابت مزاج دارند، ممکن است مشکل یبوست داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که کودک مدفوع نرم و فرم‌گرفته دارد. مدفوع سفت، مدفوع بزرگ یا مدفوع سنگریزه‌ای کوچک همگی نشانۀ یبوست هستند و شایع‌ترین دلیل نگه داشتن مدفوع یا امتناع از توالت این است که کودک یک یا چند دفع دردناک یا ناراحت‌کننده داشته است.

راه اصلی برای نرم کردن قوام مدفوع کودک از طریق رژیم غذایی، با ترغیب او به خوردن فیبر بیشتر و نظارت بر مصرف لبنیات است. ساده‌ترین راه برای محاسبهٔ مقدار فیبر غذایی دریافتی کودکتان این است که به برچسب ارزش غذایی روی مواد غذایی او نگاه کنید. یک قانون سرانگشتی خوب این است که کودکان باید معادل عدد سنشان به علاوهٔ پنج فیبر بخورند. به عنوان مثال، یک کودک چهار ساله روزانه به 9 گرم فیبر نیاز دارد. همچنین بهتر است فیبر به طور مساوی بین سه وعده غذایی توزیع شود، تا این‌که به یک‌دفعه دریافت شود.

ممکن است هفته‌ها و گاهی ماه‌ها طول بکشد تا کودک بر ترس دفع دردناک غلبه کند. اگرچه همیشه می‌شنویم که کودکی به دلیل عصبانیت یا دلخوری در شلوارش خرابکاری می‌کند، اما به ندرت این‌طور است. او خرابکاری می‌کند، چون مدفوع دردناک خود را تا زمانی که دیگر نتواند، نگه می‌دارد.

وقتی کودک توانست به شکل روتین مدفوع نرم و فرم‌گرفته داشته باشد، زمان دفع آنها را پیگیری کنید تا ببینید آیا الگویی زمانی وجود دارد یا خیر. اگر می‌توانید پیش‌بینی کنید که زمان مدفوع او فرا رسیده است، می‌توانید تشویقش کنید که روی توالت مخصوص کودک یا لگن کودک بنشیند.

همچنین چیزی را که نشست توالتی می‌نامند توصیه می‌کنیم. به این شکل که فرزندتان را تشویق کنید تا چند بار در روز روی توالت بنشیند، بدون این‌که فشاری برای دستشویی کردن به او بیاورید. این نشست‌های توالتی بیشتر برای عادت کردن به نشستن روی توالت و لگن است و نه واداشتن او به استفاده از آن. اشکالی ندارد که هر روز، ۱۰ تا ۱۲ بار روی توالت بنشیند بدون این‌که مدفوع کند. هدف شما این است که او به یاد بگیرد هنگام نشستن روی توالت ریلکس و آسوده باشد.

همچنین مطمئن شوید که اگر روی یک لگن کوچک می‌نشیند، می‌تواند پاهایش را محکم روی زمین بگذارد، یا اگر روی توالت فرنگی معمولی با درپوش مخصوص سن خودش است، پاهایش را روی یک یا دو چهارپایه می‌گذارد. این‌که بتواند پاهایش را روی زمین بگذارد به این معنی است که او می‌تواند به راحتی روی لگن یا توالت قرار بگیرد، وقتی‌می نشیند احساس ثبات و امنیت می‌کند و می‌تواند به عنوان اهرم به پاهایش فشار بیاورد. همۀ اینها برای توالت رفتن مستقل بچه‌ها مهم هستند. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید