سونوگرافی NT

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT بخشی از غربالگری سه ماهۀ اول بارداری است و معمولاً طی هفته‌های ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می‌شود. در این نوع سونوگرافی، پزشک میزان مایع پشت گردن جنین را با هدف بررسی احتمال اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و تریزومی ۱۸ اندازه‌گیری می‌کند. سونوگرافی NT در کنار آزمایش خون غربالگری، احتمال ابتلای جنین به اختلالات کروموزومی را بررسی می‌کند و در صورت وجود احتمال بالا، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایش‌هایی مانند CVS را تجویز خواهد کرد. در این مطلب با چگونگی انجام سونوگرافی NT، نتایج و عوامل مؤثر در نتیجۀ آن آشنا خواهید شد.

چگونگی انجام سونوگرافی NT

سونوگرافی NT در اغلب موارد، توسط متخصص سونوگرافی انجام می‌شود که آموزش‌های ویژه‌ای دیده است، اما ممکن است توسط پزشک متخصص زنان و زایمان که دوره‌های ویژه‌ای را گذرانده است نیز انجام شود. در این سونوگرافی اغلب نیازی نیست که لباس‌هایتان را برای انجام اسکن در بیاورید. می‌توانید لباس خود را بالا بزنید و کمربند دامن یا شلورتان را باز کنید. اگر پیراهن پوشیده‌اید، به شما پارچه‌ای برای پوشاندن پاها داده می‌شود. مثانۀ شما برای انجام سونوگرافی NT باید پر باشد و از شما درخواست خواهد شد تا قبل از انجام آن به اندازۀ کافی آب بنوشید. اگر مثانۀ شما خیلی پر شده است و احساس درد دارید به متخصص سونوگرافی اطلاع دهید. در طول انجام این سونوگرافی:

  • به پشت یا به پهلو روی تخت دراز خواهید کشید.
  • به شکم شما ژل مالیده خواهد شد.
  • متخصص، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصاویر کودک شما روی نمایشگر نشان داده می‌شود. متخصص، میزان مایع پشت گردن جنین را می‌سنجد.

پس از پایان سونوگرافی می‌توانید برای دفع ادرار به دستشویی بروید. این آزمایش معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

نتایج سونوگرافی NT

سونوگرافی روشی ایمن برای بررسی مشکلات و کسب اطلاعات در مورد جنین در حال رشد است. پزشک نتایج این سونوگرافی را برای میزان طبیعی بودن مایع موجود در ناحیۀ پشت گردن جنین مورد بررسی قرار می‌دهد. مقدار ۲/۵ میلی‌متر یا کمتر، طبیعی و مقدار بیشتر از ۲/۵ میلی‌متر، غیرطبیعی است. سونوگرافی NT معمولاً در کنار آزمایش غربالگری خون سه ماهۀ اول تحلیل می‌شود که در این صورت انجام آن دقت بیشتری خواهد داشت. این سونوگرافی می‌تواند احتمال وجود مشکلاتی در جنین را مشخص کند، اما نمی‌تواند با قطعیت بیان کند که جنین دارای مشکل است و برای اطمینان از نتایج دقیق باید آزمایش‌های تشخیصی انجام داد.

درصورتی‌که سونوگرافی NT مشکلی را نشان دهد، به این معنی نیست که حتماً مشکلی در جنین وجود دارد. دقت سونوگرافی NT در تشخیص درست اختلالات کروموزومی در مواردی که جنین با اختلال به دنیا آمده است، از هر ۱۰۰ جنین مبتلا به سندرم داون، در حدود ۷۰ مورد است. ترکیب سونوگرافی NT و آزمایش خون غربالگری سه ماهه اول، این دقت را افزایش می‌دهد و تا حدود ۸۰ درصد می‌رساند.

عوامل مؤثر در نتیجه سونوگرافی NT

شاید با وجود این که جنین دارای هیچ مشکلی نیست، نتایج این سونوگرافی حاکی از احتمال بالای وجود برخی مشکلات باشد، این حالت، نتیجۀ مثبت کاذب نامیده می‌شود. همچنین ممکن است حالت معکوس آن پیش بیاید و نتایج حاکی از نبود مشکل باشد، درحالی‌که جنین دارای مشکلی است، این حالت را نیز نتیجۀ منفی کاذب می‌نامند. همچنین ممکن است عواملی در انجام یا نتیجۀ این سونوگرافی مؤثر باشد. برخی از عواملی که می‌تواند تأثیرگذار باشد، در زیر آمده است:

  • داشتن اضافه وزن یا چاقی مفرط
  • وجود مدفوع در روده‌ها
  • پایین بودن غیرطبیعی حجم مایع آمنیوتیک
  • ناتوانی برای دراز کشیدن در طول آزمایش
  • قرارگیری جنین در حالت‌های خاصی در طول سونوگرافی
  • فعالیت بیش از حد جنین
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط