تردید ماندن در خانه یا رفتن سر کار پس از زایمان

تردید ماندن در خانه یا رفتن سر کار پس از زایمان

یکی از تردیدهای بسیاری از والدین، ایجاد تعادل بین مسئولیت‌های شغلی و پرورش و تربیت فرزندان است. برخی از والدین این انتخاب را دارند که بتوانند به میل خود در خانه بمانند یا خارج از خانه کار کنند، اما برای بسیاری از والدین انتخابی وجود ندارد، زیرا آنها باید برای تأمین نیازهای خانوادۀ خود کار کنند. همچنین والدینی هستند که در خانه مانده‌اند، اما دوست دارند یا نیاز دارند که کار کنند، اما قادر به این کار نیستند. انتخاب شما شخصی باشد یا از روی اجبار، بیشتر پدر و مادرها خارج از خانه کار می‌کنند. در این مطلب می‌توانید با نظرات کارشناسان در مورد کار کردن مادرها خارج از خانه و نکاتی برای یک تصمیم‌گیری درست آشنا شوید.

پژوهش‌ها و نظرات کارشناسان

مادربزرگ‌، پدربزرگ یا یکی از اعضای خانواده، پرستار بچه، مهدکودک یا موارد دیگر می‌تواند به شما در نگهداری از کودکتان وقتی شما خانه نیستید کمک کند. اما همزمان با جست‌وجوی بهترین گزینۀ مراقبت از کودک، دوباره ممکن است تردیدهایی برای شما به وجود بیاید. چگونگی رشد فرزندتان در مهدکودک یا در خانه ماندنتان و سردرگمی در مورد داشتن بهترین انتخاب برای خانوادۀ خود، برخی از تردیدهای شما در این زمینه است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، صرف نظر از این که فرزند شما به مهدکودک می‌رود یا کنارتان در خانه می‌ماند، لازم است بدانید که محیط خانه‌ای که از لحاظ عاطفی حمایتگر و رشددهنده است و پدر و مادری که دچار استرس یا ناراحتی بیش از حد نیستند، بیش از هر چیز دیگری به رشد کودک کمک می‌کند.

همچنین پژوهش‌هایی که طی سال‌های گذشته روی مادران شاغل دنیا بررسی شده، نتیجه گرفته است که فرزندان زنانی که قبل از سه سالگی کودکشان به کار خود بازگشته‌اند، در مقایسه با بچه‌هایی که مادران آنها در خانه مانده‌اند، مشکلات رفتاری یا عملکردی متفاوت یا ضعیف‌تر در مدرسه نداشته‌اند و حتی خانواده‌هایی که از نظر مالی دچار مشکلاتی بوده‌اند نیز، پس از درآمدزایی مادران، فرصت‌های بیشتری برای بچه‌ها فراهم کرده و از استرس خانواده کاسته باشند. این پژوهش از سوی دیگر نشان داد که بودن مادر در خانه برای خانواده‌هایی که نیازی به درآمد مادران نداشتند، بیشتر در طول اولین سال تواد کودک مفید بوده است که شش ماه از آن می‌تواند از طریق مرخصی زایمان برای مادران شاغل به شکلی مطلوب امکان‌پذیر باشد.

تصمیم مهم مادر برای داشتن شغل

تنها شما هستید که می‌توانید آخرین تصمیم درست را برای خانوادۀ خود بگیرید. اگر متقاعد شده‌اید که شما بهترین شخص برای مراقبت از کودکانتان هستید و خانواده می‌تواند بدون درآمد شما هم اداره شود و در نهایت، مایل و قادر به انجام فداکاری روحی لازم برای فرزندان و همسرتان هستید، تصمیم درستی است که در خانه بمانید. اما اگر نیاز دارید یا دلتان می‌خواهد کار کنید، می‌توانید به فکر شروع کار کردن در خانه باشید. شما همچنین می‌توانید به یک پرستار کودک مورد اعتماد و همراه، تکیه کنید و هیچ دلیلی هم برای احساس گناه در مورد این تصمیمتان نداشته باشید، پس اگر تصمیمتان این است، می‌توانید بعد از شش ماه مرخصی با خیالی راحت، دوباره به محل کارتان برگردید یا به دنبال یک شغل جدید باشید. برای تصمیم‌گیری بهتر می‌توانید یک تکه کاغذ بردارید و موضوعات زیر را از خودتان بپرسید و جواب آنها را بسنجید، فکر کنید و در نهایت یک تصمیم قطعی بگیرید:

  • آیا کار کردن بیرون از خانه را دوست دارید؟
  • مزایای رفتن به سر کار چیست؟
  • معایب سر کار رفتن چیست؟
  • توانایی مالی شما برای ماندن در خانه و کار نکردن چقدر است؟
  • آیا در خانه ماندن برای شما آسان است؟
  • دلتان برای کار و محیط خارج از خانه تنگ نمی‌شود؟
  • آیا در خانه ماندن تغییری در رابطۀ شما با همسرتان ایجاد می‌کند؟
  • چگونه می‌توانید با حضور کمتر در جامعه مطابقت پیدا کنید؟

یادتان باشد هر تصمیمی بگیرید، شما عضو بسیار مهم خانواده و تعیین‌کنندۀ آیندۀ کودکان خود هستید، پس سعی کنید برای آنها مادری عاشق و همراه خانوادۀ خود باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط