کهنۀ بچه و محافظ‌های کهنه و پوشک

کهنۀ بچه و محافظ‌های کهنه و پوشک

پوشک‌های پارچه‌ای که معمولاً به دلیل نبود درخواست زیاد، در بازار ایران به شکل فراوان وجود ندارد یا کهنه‌های بچه، امروز نسبت به گذشته تغییر زیادی کرده‌ و استفاده از آنها راحت و آسان‌تر از قبل شده است. استفاده از کهنهٔ پارچه‌ای می‌تواند در درازمدت به صرفه‌جویی در هزینه‌ها منجر شود و برای محیط زیست نیز بی‌خطر است. اما این امکان وجود دارد که در ابتدا استفاده از آنها برای والدین سخت باشد، هرچند شاید برخی از والدین بدشان نیاید اگر گاهی برای تنوع و سرگرمی از این کهنه‌ها استفاده کنند. در این مطلب می‌توانید با کهنهٔ بچه، محافظ یک‌بارمصرف توی کهنهٔ بچه، محافظ پلاستیکی روی کهنه یا محافظ‌های پارچه‌ای قابل شست‌وشو و شورت‌های چسبی یا دکمه‌ای کودک، گیرهٔ کهنه و نکاتی کوتاه در مورد شست‌وشوی کهنه‌ها و محافظ کهنه و محصولات شویندهٔ مناسب برای شست‌و‌شوی کهنه‌ها آشنا شوید.

کهنهٔ بچه

برای پوشک کردن کودکتان می‌توانید غیر از پوشک‌های یک‌بارمصرف، از کهنۀ بچه نیز استفاده ‌کنید. کهنهٔ بچه یک تکه پارچهٔ مستطیل شکل از جنس پنبهٔ خالص است و قابلیت شست‌وشو دارد. این کهنه معمولاً از داروخانه‌ها قابل خریداری است و قبل از استفاده لازم است روش تا کردن این کهنه‌ها را یاد بگیرید. این کهنه‌ها در کودکان حساسیت ایجاد نمی‌کند و بدون مواد شیمیایی است و از نظر اقتصادی نیز باصرفه است.

کهنهٔ بچه قدرت جذب مناسبی دارد، از نظر بهداشتی برای کودک بی‌خطر است و به محیط زیست نیز آسیبی نمی‌رساند. فقط یادتان نرود برای خرید کهنۀ بچه لازم است از پارچه‌هایی از جنس نخ خالص استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید قبل از قرار دادن این کهنه‌ها زیر بچه برای عوض کردن کودک با یک کهنهٔ بچهٔ تمیز، از یک محافظ کهنه استفاده کنید تا شستن کهنه‌ها برای شما راحت‌تر شود.

محافظ یک‌بارمصرف وسط کهنهٔ بچه

غیر از کهنهٔ بچه، یک دستمال ظریف ارزان قیمت نیز از جنس پلی‌پروپیلن نیز به نام محافظ کهنه وجود دارد که به شفافی تور است و ابعاد آن معمولاً یک مستطیل کوچک‌ و در حدود ۲۸ در ۳۰ سانتی‌متر است. این دستمال‌های شفاف را وسط کهنه و زیر پای کودک می‌گذارند تا مدفوع کودک در آن قرار بگیرد و خود کهنه زیاد کثیف نشود. شما حتی می‌توانید دو یا سه عدد از آنها را با هم استفاده کنید. این محافظ‌ها نرم است و حساسیتی هم ایجاد نمی‌کند. هنگام تعویض نیز محافظ را با محتویات آن جمع کنید و دور بیندازید. با این کار هم کهنه تمیزتر می‌ماند و هم بسیار راحت‌تر شسته خواهد شد.

محافظ پلاستیکی ضدآب روی کهنهٔ بچه یا شورت گره‌دار کودک

این محافظ‌های ضدآب که در گذشته به نام لاستیکی بچه شناخته می‌شد، امروزه به اسم شورت‌های گره‌دار کودک شناخته می‌شود. جنس این محافظ‌ها از PVC است و در سه سایز مختلف کوچک، متوسط و بزرگ به شکل برش‌خورده و آماده شبیه طرح همان مدل لاستیکی‌های قدیمی در داروخانه‌ها با قیمت ارزان قابل خریداری است. از این محافظ‌ها معمولاً برای سفت نگه داشتن کهنه و به جای سنجاق و گیره استفاده می‌کنند به این شکل که آن را زیر کهنهٔ کودک قرار می‌دهند و دو طرفش را خیلی ملایم گره می‌زنند.

این محافظ‌های ضدحساسیت است و قابلیت شست‌وشو دارد و می‌توان آنها را بیشتر از یک بار شست و استفاده کرد. فقط لازم است آنها را با آب و صابون و با دست بشویید و از به کار بردن مواد شویندهٔ شیمیایی برای شستن آنها بپرهیزید. همچنین شستن آنها در ماشین لباس‌شویی باعث خراب شدنشان خواهد شد.

محافظ پارچه‌ای روی پوشک و کهنۀ بچه

غیر از محافظ کهنهٔ پلاستیکی، یک محافظ یا کاور پارچه‌ای روی کهنه یا پوشک نیز وجود دارد که جنس آنها اغلب از پشم، کرک یا ورقۀ پلی‌یورتان است. محافظ پوشک یا محافظ پارچه‌ای قابل شست‌وشو است و روی کهنهٔ بچه یا پوشک او پوشانده می‌شود و برای بستن آنها از دکمه یا چسبشان استفاده می‌کنند.

برخی هم فقط به سادگی بالا کشیده می‌شود و مثل یک شورت عمل می‌کند. شورتی که برای روی کهنهٔ بچه یا پوشک یک‌بارمصرف استفاده می‌شود نیز معمولاً دور پاها و کمر یک کش دارد. گاهی نیز کهنه‌ها را می‌شود بدون این محافظ‌ها بست که به یک سنجاق یا گیرهٔ مخصوص کهنه برای بستن کهنه نیاز است.

سنجاق مخصوص یا گیرهٔ کهنهٔ بچه

برخی والدین ترجیح می‌دهند که کهنهٔ بچه را با محافظ پلاستیکی یا محافظ دکمه‌دار نبندند و اجازه دهند کهنه توسط محافظ کشی یا یک شورت سر جایش نگه داشته شود، اما برای جلوگیری از جدا شدن کهنه از پای کودک، راحت بودن کودک و جلوگیری از کثیف شدن احتمالی محیط یا حتی محافظ، شورت یا خود کودک، معمولاً بهتر است از سنجاق مخصوص کهنهٔ بچه یا نوعی گیره برای بستن خود کهنه استفاده کرد.

سنجاق و گیره‌ها در انواع و رنگ‌های مختلف و زیبا وجود دارد که لازم است با رعایت موارد ایمنی از این گیره و سنجاق‌ها استفاده کنید.

شست‌وشوی کهنه‌ٔ بچه و محافظ‌ پارچه‌ای کهنه و پوشک

پودر صابون مخصوص شستن کهنه ممکن است در شست‌وشوی تمیزتر کهنه‌ها به شما کمک کند. این پودرها را اول لازم است به هر مقدار مشخصی که می‌خواهید در آب گرم حل کنید و سپس لباس‌های کودک یا کهنه‌ها را به صورت جداگانه در آن بشویید. این پودرها قابل استفاده در ماشین کهنه‌شور نیز هست، اما بهتر است برای بار اول آنها را امتحان کنید و اگر مناسب برای ماشین لباس‌شویی و کهنه‌شور نبود و روی کهنه‌ها اثر پودر به جا گذاشت، از مواد شویندهٔ مایع و مخصوص لباس کودک برای شستن کهنه‌ها استفاده کنید. فقط لازم است نوعی را تهیه کنید که عطر و بو نداشته باشد و بدون آنزیم و دیگر مواد افزودنی باشد. همچنین از مصرف انواع سفیدکننده مثل وایتکس و حتی نرم‌کننده‌ها برای شستن کهنه‌ها خودداری کنید، زیرا امکان حساسیت پوست کودکان و به ویژه نوزادان وجود دارد.

برای پاک کردن بهتر مدفوع از کهنه و ریختن آن در توالت، از شیلنگ دستشویی استفاده کنید. شست‌وشوی مدفوع از کهنه، کار شستن و تمیز کردن را برایتان آسان‌تر می‌کند. بعد از تمیز کردن مدفوع کودک از کهنه‌ها می‌توانید آن را تا زمان شستن کهنه‌ها در طول همان روز درون یک سطل دردار مخصوص پوشک بگذارید و یادتان باشد نگه داشتن کهنه‌های کثیف، محافظ پارچه‌ای روی کهنه و لباس‌های آغشته به مدفوع و ادرار به مدت زیاد از لحاظ بهداشتی برای کودکان مناسب نیست.

اگر سطل پوشک برای گذاشتن موقتی کهنه‌ها ندارید یا نمی‌خواهید تهیه کنید، می‌توانید از یک سطل زبالۀ معمولی دردار استفاده کنید. بهتر است سطل کوچک و محکمی بخرید که دارای در و یک دسته برای حمل باشد و آن را در جایی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید. داخل سطل نیز یک یا دو کیسۀ زباله قرار دهید تا بوی کهنه‌ها در هوا پخش نشود. همچنین این سطل یا تشت‌ها را پر از آب نکنید، زیرا ممکن است در دسترس خود کودک، بچه‌های دیگر یا حیوانات خانگی قرار بگیرد و خطرساز شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط