عرق کردن یا تعریق پس از زایمان

عرق کردن یا تعریق پس از زایمان

تعریق زیاد در چند هفتۀ اول بعد از زایمان، به خصوص در شب‌ها طبیعی است. تعریق یکی از راه‌های خروج آب اضافی است که در طول بارداری در بدن جمع شده است. در این مطلب می‌توانید با دلایل تعریق پس از زایمان و موارد نیازمند مراجعه به پزشک برای عرق کردن آشنا شوید.

دلایل عرق کردن

عرق کردن به دلیل خروج آب اضافی بدن شما پس از اتمام دوران بارداری و زایمان است. کلیه‌ها مسئولیت خروج مقدار زیادی از این آب را به عهده دارند و این یعنی در طول هفتۀ اول بعد از زایمان بیشتر از حد معمول دفع ادرار خواهید داشت. اما منافذ پوستی شما هم برای خارج کردن این آب اضافه به بدن ‌کمک می‌کنند. اضطراب‌های احساسی تازه‌مادران نیز ممکن است باعث عرق کردن بیشتر شود و با اینکه هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند علت این اتفاق چیست، ولی ممکن است کاهش شدید استروژن بلافاصله بعد از زایمان عاملی تأثیرگذار در وقوع آن باشد.

حتی بعد از آنکه آب اضافی بدنتان خارج شد، در صورت شیردهی ممکن است بیشتر از حالت عادی عرق کنید. علت این اتفاق هم دقیقاً مشخص نیست و مطالعات کافی در این زمینه صورت نگرفته است، اما نظریه‌هایی در این باره وجود دارد که تغییرات هورمونی و متابولیسم به علت شیردهی را عامل تأثیرگذار در تعریق بدن تازه‌مادران می‌دانند. همچنین در حین شیردهی یک لیوان یا بطری آب را کنار دستتان بگذارید، زیرا ترشح اکسی‌توسین در بدن شما هنگام شیردهی، می‌تواند شما را بسیار تشنه کند.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

اگرچه عرق کردن بعد از زایمان کاملاً طبیعی است، اما اگر همراه با تب باشد، ممکن است نشانۀ عفونت باشد. افزایش تعریق همچنین نشانۀ مشکلات دیگری مانند پرکاری غدۀ تیروئید است. اگر تب دارید یا فکر می‌کنید عرق کردنتان بیش از اندازه است، این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید. عرق کردن بعد از زایمان ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا کند و در مادرانی که شیر می‌دهند نیز معمولاً مدت بیشتری ادامه خواهد داشت. یادتان باشد برای کاهش تعریق، مصرف مایعات را کمتر نکنید. مصرف آب و دیگر مایعات به تسریع فرایند خروج آب اضافی از بدن و جلوگیری از کم‌آبی کمک می‌کند. بهتر است در این دوران به جای لباس‌هایی که بافت و مواد مصنوعی دارد، لباس‌های سبک و نخی بپوشید که بسیار مناسب و راحت‌تر است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط