چرت زدن کودکان یک تا دو سال در روز چقدر است؟

چرت زدن کودکان یک تا دو سال در روز چقدر است؟

بچه‌ها در سال دوم تولدشان چقدر چرت می‌زنند؟ در این مطلب با جدول چرت روزانهٔ کودک یک تا دو ساله آشنا شوید. 

چرت کودک یک تا دو ساله

کارشناسان همگی معتقدند که کودکان به چرت زدن و داشتن برنامه‌ٔ چرت زدن نیاز دارند. نوزادان به هر اندازه که نیاز داشته باشند، می‌خوابند. بین چهار تا 12 ماهگی، بیشتر شیرخواران به دو چرت روزانه، یکی صبح و یکی بعدازظهر می‌رسند که هر کدام از 20 دقیقه تا سه ساعت متغیر است.

در حوالی دو سالگی، بیشتر کودکان نوپا یک چرت دو ساعته در میانه‌ٔ روز دارند و تا سه سالگی، بعضی‌ها کاملاً چرت روزانه را کنار گذاشته‌اند. مانند بیشتر مسائل مربوط خواب، ثبات رویه از سوی شما ضروری است. در ادامه چند دیدگاه در مورد چرت زدن کودک یک ساله تا دو ساله را بدانید.

دیدگاه اول

برخی کارشناسان می‌گویند کودکان در حدود 18 ماهگی معمولاً چرت صبحگاهی خود را رها می‌کنند. 

اگر می‌توانید، از کودکتان بخواهید در همان جایی که شب‌ها می‌خوابد چرت بزند. داشتن زمان و مکان مشخص برای چرت زدن خواب مورد نیاز او را تضمین می‌کند. بهترین زمان برای چرت زدن اواسط تا اواخر صبح برای چرت‌های صبح و اوایل بعدازظهر برای چرت‌های بعدازظهر است.

اجازه ندهید فرزندتان پس از ساعت 4 بعدازظهر بخوابد، چون در غیر این صورت، برای خواب شبانه دچار مشکل می‌شود. بین پایان چرت بعدازظهر و زمان خواب شب باید حداقل سه ساعت فاصله وجود داشته باشد. زمان ثابتی برای چرت مشخص کنید.

دیدگاه دوم

کودک شما ممکن است تا دو سالگی چرت صبحگاهی خود را رها کند. دو چرت در روز ممکن است خواب شبانه را کاهش دهد.

دیدگاه سوم

دو چرت در روز در این سن دیگر رایج نیست، اما توصیه می‌‌شود کودک را برای مدت کوتاهی در صبح و دوباره در بعدازظهر به رختخواب بفرستید.

زمانی که فرزندتان به 18 ماهگی می‌رسد، انتظار بیش از یک چرت در روز، معمولاً بین ظهر تا 2 بعدازظهر را نداشته باشید. اجازه ندهید فرزندتان بعد از ساعت 3 بعدازظهر بخوابد، در غیر این صورت ممکن است به رختخواب بردن او در شب دشوارتر شود.

 دیدگاه چهارم

این دیدگاه به دلیل حمایت از یک رویکرد ملایم برای کمک به خوابیدن کودکان خردسال شناخته شده‌ است. این دیدگاه می‌گوید تا سن دو سالگی، بیشتر کودکان چرت صبحگاهی خود را رها می‌کنند، اما هنوز هم باید برای یک یا دو ساعت در بعدازظهر استراحت کنند.

همچنین می‌گوید اگر کودک نوپای شما به خوابیدن بی‌میل است، با دراز کشیدن کنار او، تشویقش کنید. برنامه‌ریزی چرت‌های روزانه در یک ساعت ثابت و اطمینان از ساکت و تاریک بودن اتاق به چرت زدن کمک می‌کند. سعی کنید موسیقی ملایم پخش کنید یا روی تخت کنارش دراز بکشید.

جدول زمانی خواب و چرت زدن کودک را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط