چند روز بعد از زایمان شیر وارد سینه‌ها می‌شود؟

چند روز بعد از زایمان شیر وارد سینه‌ها می‌شود؟

حتی قبل از اینکه زایمان کنید، شیر در سینه‌های شما وجود دارد. کلستروم یا همان آغوزی که شما از حدود ماه چهارم بارداری تولید کرده‌اید در واقع همان شیر است اما معمولاً افزایش ناگهانی در حجم شیر و تغییر در ترکیب شیر را به عنوان زمان ورود شیر به سینه‌ها تلقی می‌کنند. وقتی جفت از رحم دفع می‌شود، هورمون پرولاکتین که باعث تولید شیر می‌شود شروع به کار می‌کند. در حالت طبیعی، حتی اگر شیردهی نکنید هم ترکیب شیر شما تغییر می‌کند و حجم آن افزایش می‌یابد. بنابراین، چه سینه‌تان را در دهان نوازد بگذارید یا نگذارید، بدنتان شیر تولید می‌کند.

اگر شما برای اولین بار است که مادر شده‌اید، احتمالاً سه تا چهار روز پس از زایمان متوجه افزایش شیر همراه با پری، سفتی و سنگین‌تر شدن سینه‌هایتان خواهید شد. اگر زایمان بسیار سختی داشته‌اید یا اگر پس از یک القای زایمان طولانی با اپیدروال، بدنتان ورم زیادی دارد، ممکن است ببینید که یک یا دو روز بیشتر طول می‌کشد تا حجم شیر افزایش یابد. با فرزند دوم یا زایمان‌های بعدی‌تان احتمالاً کمی زودتر، یعنی دو یا سه روز بعد از زایمان افزایش تولید شیر را می‌بینید. این بازه‌های زمانی نیز میانگین هستند یعنی برخی مادران ممکن است زودتر شیرشان جریان پیدا کند و برخی دیرتر. اما،‌ کودکتان از همان ابتدا شیر آغوز را از سینه می‌گیرد که برایش کافی است. بنابراین، نگران نباشید که نوزادتان گرسنه است و چیزی برای خوردن ندارد.

خیلی مهم است که به کودکتان از همان آغاز و به دفعات زیاد شیر بدهید یعنی از همان اتاق زایمان شروع کنید، زیرا شیردهی زودهنگام و مکرر، فعالیت پرولاکتین در سینه را افزایش می‌دهد که کمک می‌کند شیر زیادی داشته باشید و در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول، هرچه بیشتر نوزادتان را تغذیه کنید، شیرتان هم بیشتر خواهد بود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید