آیا بارداری احتمال تهوع ناشی از حرکت را بیشتر می‌کند؟

آیا بارداری احتمال تهوع ناشی از حرکت را بیشتر می‌کند؟

بله، وقتی باردار هستید احتمال بیشتری برای تهوع حرکت یا حرکت‌زدگی دارید. اما اگر اکنون حالت تهوع و استفراغ دارید و قبلاً نداشته‌اید، این احتمال هم هست که تهوع بارداری باشد، به ویژه اگر در اویل بارداری هستید. از آنجا که این دو نوع تهوع علائمی بسیار مشابه دارند ممکن است تشخیصشان از هم دشوار باشد.

جالب اینجا است که اگر قبل از بارداری تهوع حرکت داشته‌اید، احتمال بیشتر ی هست که در طول حاملگی، تهوع بارداری داشته باشید. اگر احساس تهوع شما تازه شروع شده است و در بیشتر اوقات حس می‌شود اما فقط در حین سفر استفراغ می‌کنید، ممکن است ترکیبی از هر دو نوع تهوع را داشته باشید.

تهوع حرکت یک مشکل نسبتاً شایع است که افراد در حین سفر با ماشین، هواپیما و به ویژه قایق تجربه می‌کنند. این حالت زمانی پیش می‌آید که سیستم تعادل بدن که شامل گوش داخلی، چشم‌ها و عصب‌های حسی در پوست، عضلات و مفاصل است، پیام‌های متناقضی به مغز می‌فرستد. برای مثال، اگر گوش داخلی حرکت را احساس کند، اما چشم‌ها آن را احساس نکنند، نتیجه احساس تهوع خواهد بود.

برای کمک به کاهش تهوع ناشی از حرکت، در صندلی جلو ماشین بنشینید، برای داشتن هوای تازه پنجره را باز کنید و روی افق یا یک شیء دور تمرکز کنید. در هواپیما درخواست کنید که صندلی‌ای بالای بال هواپیما به شما بدهند، زیرا در آنجا تکان‌های کمتری را حس می‌کنید. در قایق هم روی عرشه بنشینید و به افق خیره شوید.

خوردن مکرر تنقلات سبک و غیرچرب ممکن است به تسکین حالت تهوع کمک کند و احتمالاً بهتر است قبل از سفر از خوردن غذای سنگین و پرحجم پرهیز کنید.

اگرچه پژوهش‌ها در این مورد بسیار کم است و نتایج متناقض هستند اما برخی زنان می‌گویند پوشیدن مچ‌بند مخصوص طب فشاری به کاهش تهوع حرکت و تهوع بارداری، هر دو کمک می‌کند.

اگر تهوع و استفراغ همچنان شما را آزار می‌دهد، خوردن مکمل ویتامین B۶ را با تأیید پزشکتان امتحان کنید. بیشتر از ۱۰ تا ۲۵ میلی‌گرم و بیشتر از سه دز در روز نخورید و حتماً مقدار ویتامین B۶ موجود در مکمل بارداری‌تان را هم به حساب بیاورید یا از پزشک یا ماما بپرسید چه داروهای دیگری برای شما ایمن هستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید