چطور از تهوع بارداری خلاص شویم؟

چطور از تهوع بارداری خلاص شویم؟

اگر شما مورد خفیفی از تهوع و استفراغ بارداری دارید، برخی راهکارهای نسبتاً ساده می‌توانند برای رهایی از آن کافی باشند. اگر این طور نبود، داروهای بی‌خطر و مؤثری هست که می‌توانند معدهٔ شما را آرام کنند، اما آنها را با مشورت پزشک مصرف کنید. برای بسیاری از پیشنهادهای عنوان‌شده در این مطلب، شواهد علمی‌ای وجود ندارد اما متخصصان زنان و ماماها معمولاً آنها را توصیه می‌کنند و بسیاری از زنان هم بر اثرگذاری آنها قسم می‌خورند:

 1. در طول روز وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های کم‌حجم بخورید تا معده‌تان هیچ‌وقت خالی نباشد. مخصوصا غذاهای حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات‌های پیچیده می‌توانند مؤثر باشند. هرچه زا که برای خوردن انتخاب می‌کنید، آهسته بخورید.
 2. بعد از غذا خوردن دراز نکشید، زیرا این کار می‌تواند هضم غذا را کندتر کند.
 3. تنقلات ساده‌ای مثل کراکر نمکی یا چوب‌شور کنار تختتان نگه دارید. وقتی صبح بیدار می‌شوید ابتدا یکی دو تا کراکر بخورید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در تخت بمانید و بعد بلند شوید. وقتی نیمه شب با حالت تهوع بیدار می‌شوید هم، خوردن کراکر یا بیسکویت شور ممکن است باعث شود حالتان بهتر شود.
 4. صبح‌ها آرام از جا بلند شوید. ابتدا چند دقیقه روی تخت بنشینید و فوراً بلند نشوید بایستید.
 5. از غذاها و بوهایی که شما را دچار تهوع می‌کنند اجتناب کنید. اگر این به معنای آن است که باید از بیشتر خوراکی‌ها پرهیز کنید، ایرادی ندارد که در این مرحله از بارداری برخی از چیزهایی را بخورید که مورد علاقه‌تان هستند اما در یک رژیم غذایی سالم و متعادل دیده نمی‌شوند.
 6. غذاهای سرد یا غذاهایی هم‌دما با دمای اتاق بخورید، زیرا غذاهای داغ معمولاً بو و رایحهٔ تندتری دارند.
 7. غذاهای چرب نخورید، زیرا هضم آنها بیشتر طول می‌کشد.
 8. از غذاهای پرادویه، اسیدی و سرخ‌کرده پرهیز کنید، زیرا می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کنند.
 9. اکتفا کردن به غذاهای ساده و بی‌مزه می‌تواند کمک کند.
 10. بعد از غذا خوردن مسواک بزنید و دهانتان را خوب بشویید.
 11. مایعات را بیشتر در فاصلهٔ بین وعده‌های غذایی بخورید اما یک‌جا آن‌قدر ننوشید که معده‌تان پر شود، چون این اشتهای شما برای غذا را کم می کند. جرعه‌جرعه نوشیدن مایعات در طول روز راه خوبی برای حفظ سطح آب بدن بدون پر کردن معده است. رنگ ادرار نشان می‌دهد که شما مایعات کافی می‌نوشید یا نه. رنگ ادرار باید شفاف یا زرد کمرنگ باشد. اگر زرد تیره است، نشانهٔ آن است که شما باید مایعات بیشتری بنوشید.
 12. در معده نگه داشتن نوشیدنی‌های سرد و گازدار ممکن است آسان‌تر باشد.
 13. ببینید آیا استفاده از نی کمکی می‌کند. برخی زنان هم نوشیدنی‌های ترش مثل لیموناد را بیشتر دوست دارند. اگر خیلی استفراغ کرده‌اید یک نوشیدنی ورزشی را امتحان کنید که حاوی گلوکز، نمک و پتاسیم است تا الکترولیت‌های از دست رفتهٔ بدن را جایگزین کند.
 14. در مورد محرک‌های غیرغذایی که شما را دچار تهوع می کنند هم هشیار باشید. این محرک‌ها شامل اتاق گرم یا تنگ و بسته، بوی عطر تند، نشستن در ماشین یا حتی برخی محرک‌های بصری مثل نورهای سوسوزن است. تغییر سریع وضعیت بدن هم می‌تواند باعث حالت تهوع شود.
 15. با قدم زدن در بیرون از خانه یا باز کردن پنجره هوای تازه دریافت کنید.
 16. هر وقت می‌توانید استراحت کنید و چرت بزنید. اگر خسته باشید حالت تهوع می‌تواند بدتر شود.
 17. تماشای یک سریال یا دیدن یک دوست می‌تواند استرس را کاهش دهد و ذهن شما را از تهوع منحرف کند.
 18. مکمل بارداری را همراه با غذا یا قبل از خواب بخورید. همچنین می‌توانید از پزشکتان سؤال کنید که آیا می‌توانید حداقل در طول سه ماه اول بارداری مکملی بخورید که آهن کمتری داشته باشد یا نه، زیرا هضم این مادهٔ معدنی می‌تواند برای سیستم گوارش شما دشوار باشد. اگر مکمل بارداری هنوز شما را دچار حالت تهوع می‌کند با پزشک صحبت کنید تا شاید بتوانید تا زمانی که تهوع شما بهتر می‌شود خوردن آن را قطع کنید، البته در این صورت باید یک مکمل اسید فولیک بخورید تا ریسک نقص لولهٔ عصبی در جنین کاهش یابد.
 19. زنجبیل را امتحان کنید. برخی زنان باردار، این درمان جایگزین را برای آرام کردن معده و رهایی از حالت تهوع بسیار مؤثر می‌یابند. نوشیدنی خانگی‌ای را که واقعاً با زنجبیل تهیه شده باشد امتحان کنید، نه نوشیدنی‌های آماده را. مقداری زنجبیل را رنده کنید و در آب داغ بریزید و به عنوان چای زنجبیل بنوشید. خوردن آب‌نبات زنجبیل هم می‌تواند کمک کند. اما در مورد کپسول ریشهٔ زنجبیل مراقب باشید. اگرچه این کپسول‌ها هم ممکن است به رفع تهوع کمک کنند اما نمی‌توان فهمید که دقیقاً چه مقدار زنجبیل در آنها وجود دارد. قبل از خوردن این مکمل‌ با پزشک صحبت کنید.
 20. نعنا را امتحان کنید. در برخی زنان نوشیدن چای نعنایی یا آب‌نبات‌های نعنایی، به ویژه بعد از غذا تهوع را رفع می‌کند.
 21. یک سی‌باند یا مچ‌بند ضدتهوع را امتحان کنید. این مچ‌بند نرم پنبه‌ای اغلب در داروخانه‌ها فروخته می‌شود. وقتی آن را می‌پوشید، یک دکمهٔ پلاستیکی به نقطهٔ خاصی در زیر مچ دست فشار می‌آورد. این وسیلهٔ ساده و ارزان که برای جلوگیری از حالت تهوع طراحی شده به برخی از زنان باردار در رفع تهوع بارداری کمک کرده است. هرچند پژوهش‌ها می‌گویند ممکن است تا حدی زیادی ناشی از اثر تلقین باشد.
 22. مراجعه به متخصص طب سوزنی که تجربهٔ درمان تهوع در دورهٔ بارداری را دارد هم گزینهٔ دیگری است که در اختیار دارید.
 23. از پزشکتان در مورد تحریک الکتریکی سؤال کنید. تحریک الکتریکی (Acustimulation) درمانی است که از یک ابزار برای تحریک قسمت داخلی مچ دست با یک جریان الکتریکی خفیف استفاده می‌کند. این ابزار برای زنان باردار بی‌خطر است، هرچند می‌تواند در محل تماس با پوست سوزشی ایجاد کند. معمولاً یک ژل همراه دستگاه فروخته می‌شود که از این سوزش جلوگیری می‌کند. اگرچه تحریک الکتریکی به طور وسیع استفاده نمی‌شود، اما پژوهش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد می‌تواند به رفع تهوع کمک کند.
 24. رایحه‌درمانی را امتحان کنید. برخی زنان رایحه‌هایی مثل لیمو،‌ نعنا یا پرتقال را در رفع تهوع مفید می‌یابند. از یک دستگاه پخش‌کننده برای پراکندن روغن‌های حیاتی استفاده کنید یا چند قطره از روغن را روی یک دستمال بریزید و همراه داشته باشید تا هر زمان که احساس تهوع کردید آن را بو کنید. این روغن‌ها گاهی بوی خیلی تندی دارند، پس مقدار خیلی کمی استفاده کنید.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید