بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن

بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن

چنانچه در تلاش برای باردار شدن هستید، زمان‌بندی رابطه جنسی مهم‌ترین موضوع برای افزایش شانس بارداری است. در حالیکه اسپرم بین سه تا پنج روز زنده می‌ماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده است، بنابراین بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در زمان تخمک‌گذاری به میزان کافی اسپرم زنده و سالم در لوله‌های رحم وجود داشته باشد. در این مطلب با بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن و نکاتی که منجر به افزایش شانس حاملگی می‌شود آشنا می‌شوید.

اهمیت دنبال کردن چرخه قاعدگی برای افزایش شانس بارداری

برای باردار شدن، نخست باید بدانید که تخمک گذاری در کدام مرحله از سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد و از زمان آن مطلع باشید. در زمانی که تخمک آزاد می‌شود بیشترین احتمال باروری وجود دارد و این زمانی است که باید برای داشتن رابطه جنسی برنامه ریزی کنید. تخمک گذاری مرحله‌ای از چرخه قاعدگی است که بالارفتن سطح هورمون LH در بدن باعث تحریک فولیکول و در نتیجه آزاد شدن تخمک بالغ می‌شود. در این مرحله است که نزدیکی جنسی می‌تواند منجر به حاملگی شود.

بنابراین تمامی زنان باید از اتفاقاتی که در طول یک سیکل قاعدگی می‌افتد آگاه بوده تا برای بارداری یا پیشگیری از بارداری ناخواسته آگاهی لازم را داشته باشد و بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن را بدانند. بدین منظور می‌توانید با استفاده از یک تقویم طول چرخه قاعدگی را پیدا کنید و از نظم سیکل قاعدگی مطلع شوید تا در صورت لزوم در اختیار پزشک قرار دهید تا برای بارداری برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

اهمیت دنبال کردن چرخه قاعدگی

رابطه جنسی نزدیک به روز تخمک گذاری

برای اکثر زوج ها، باردار شدن به رابطه جنسی در حوالی زمان تخمک گذاری بستگی دارد. وقتی تخمک گذاری انجام می‌شود، یکی از تخمدان‌ها تخمک بالغ شده‌ای را در لوله‌های رحمی آزاد می‌کند. این تخمک آماده بارور شدن توسط اسپرم است اما فقط 12 تا 24 ساعت فرصت دارد تا با اسپرم برخورد کند. خوشبختانه، اسپرم برای مدت طولانی‌تری تا چندین روز در لوله‌های فالوپ زنده می‌ماند. این بدان معناست که اگرچه داشتن رابطه جنسی در روز تخمک گذاری ایده‌آل‌ترین حالت است، اما اگر چند روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید همچنان ممکن است باردار شوید. چرا که با آزاد شدن تخمک، اسپرم زنده همچنان در لوله‌های فالوپ است. بنابراین از 5 روز قبل از تخمک گذاری یا یک روز بعد از آن بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن است.

برای بهترین شانس باردار شدن، تحقیقات نشان می‌دهد که باید در طول این دوره ۶ روزه هر روز یا یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید. حال، چگونه بفهمید که چه موقع تخمک گذاری می‌کنید؟ در ادامه با چگونگی تعیین روز تخمک گذاری و علائم تخمک گذاری آشنا می‌شوید.

رابطه جنسی نزدیک به روز تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری را چگونه تشخیص دهم؟

برای تعیین روز تخمک گذاری  ابتدا باید طول چرخه قاعدگی خود را به طور متوسط تعیین کنید. برای انجام این کار، روزهای بین پریودهای خود را بشمارید و از اولین روز پریود شروع کنید. اگرچه به طور متوسط تعداد روزهای چرخه‌های قاعدگی 28 روز است، اما در برخی زنان سیکل قاعدگی می‌تواند از 21 تا 35 روز متغیر باشد و طبیعی هم تلقی شود و از لحاظ باروری هم کاملاً طبیعی و سالم است. تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد.

هرچه پریودها منظم‌تر باشد، این روش در تعیین روز تخمک گذاری مفیدتر خواهد بود. اما در صورت نامنظم شدن پریود چگونه می‌توان از آزاد شدن تخمک آگاهی پیدا کرد. در آن صورت باید به علائم تخمک گذاری که در زیر توضیح داده می‌شوند، توجه کنید تا بتوانید برای بهترین زمان بارداری برنامه‌ریزی کنید.

علائمی که نشان می‌دهند زمان خوبی برای بارداری است

بدن زنان در طول هر ماه معمولاً علائمی را نشان می‌دهند که می‌تواند برای زوج‌هایی که در تلاش هستند بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن باشد. برخی از این علائم به شرح زیر است:

تغییر در حجم ترشحات واژن. احتمالاً چند روز تا یک هفته پس از پریود ترشحاتی نخواهید داشت. بعد از این زمان، مخاط دهانه رحم ممکن است برای یک یا دو روز چسبنده شود. سپس، در حدود روز هشتم، مخاط افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند سفید یا زرد کم رنگ باشد.

تغییر در قوام ترشحات واژن. ترشحات نه تنها زیاد شده، بلکه لغزنده و کشدار خواهد بود، به حدی که اگر آن را بین دو انگشت بکشید، تا چندین سانتی‌متر کش می‌آید. دلیل لغزنده و کشدار بودن بافت مخاط رحمی اطمینان از رسیدن اسپرم به تخمک است

تغییر رنگ ترشحات واژنترشحاتی که شبیه سفیده تخم مرغ خام هستند. این نوع ترشحات نشان می‌دهند بدن شما در حالت تخمک گذاری قرار دارد و بهترین زمان رابطه جنسی برای حامله شدن است.

تغییر در دهانه رحم. در حوالی تخمک گذاری به خاطر افزایش ترشح استروژن دهانه رحم از حالت سفت و بسته به حالت نرم و باز تغییر می‌کند. این تغییر حالت دهانه رحم به پذیرش اسپرم کمک می‌کند.

تورم لب‌های واژن. در طول ماه به لب‌های واژن توجه کنید. ممکن است متوجه شوید که آنها در زمان تخمک گذاری متورم‌تر یا برآمده هستند.

دردهای شکمی. علامت دیگری که نشان می‌دهد شما در بارورترین مرحله چرخه قاعدگی خود هستید، درد شکمی در اواسط چرخه است. این انقباضات شکمی ممکن است خفیف یا دردناک باشد. 

تغییر جزیی در دمای پایه بدن. دمای پایه دمایی است که هنگام بیدار شدن از خواب پس از حداقل سه تا پنج ساعت خواب اندازه‌گیری می‌شود. در مرحله اول سیکل قاعدگی تا روز تخمک گذاری، استروژن بالا و دمای پایه صبحگاهی پایین‌تر است. یک یا دو روز پس از تخمک گذاری، دمای پایه بدن تا نیم درجه افزایش می‌یابد. این تغییر زمانی رخ می‌دهد که پروژسترون افزایش می‌یابد تا رحم را برای بارداری آماده کند.

علائم آزاد شدن تخمک

روش های تشخیص روز تخمک گذاری

همانطور که پیشتر اشاره شد برای دانستن زمان مناسب رابطه جنسی برای باردار شدن لازم است که از زمان تخمک‌گذاری مطلع بوده و در این روزها اقدام به نزدیکی کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مشخص کردن این روز روش تقویمی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود طول چرخه قاعدگی را بدست آورده و بر این اساس روز تقریبی تخمک‌گذاری مشخص می‌شود. با توجه به اینکه تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد، بنابراین اگر سیکل شما به طور معمول 21 روز طول می کشد، احتمالا حدود روز 7 ام از سیکل قاعدگی تخمک گذاری می‌کنید. (21 منهای 14 برابر با 7).

اگر طول چرخه قاعدگی طولانی تر باشد، مثلاً 35 روز، حدود روز 21 تخمک گذاری می کنید. اگر چرخه شما بین 26 تا 28 روز باشد، تخمک گذاری بین روزهای 12 تا 14 در هر سیکل مشخص اتفاق می افتد. استفاده از اپلیکیشن‌های ردیابی چرخه قاعدگی،  کیت تخمک گذاری با اندازه گیری سطح هورمون لوتئینه کننده (LH)، مانیتور باروری، تست‌ بزاق، اندازه‌گیری دمای بدن، از دیگر روش‌هایی هستند که برای تشخیص روز تخمک‌گذاری استفاده می‌شوند.

تشخیص روز تخمک گذاری

بارداری بدون مشخص بودن زمان تخمک‌گذاری

بسیاری از زنان، ۱۲ دوره عادت ماهانه را در هر سال تجربه می‌کنند، اما در برخی افراد این تعداد کمتر یا بیشتر است. استرس، ورزش سنگین، کاهش یا افزایش وزن بیش از حد یا برخی از بیماری‌ها ممکن است منجر به اختلال در دورۀ شما شود. هرچه دورۀ شما نامنظم‌تر باشد، پیش‌بینی تخمک‌گذاری نیز مشکل‌تر می‌شود.

اگر دوره‌های عادت ماهانه شما نامنظم است، می‌توانید به صورت تقریبی روز‌های باروری خود را مشخص کنید. فرض کنید دورۀ شما در یک ماه ۲۸ روز، در ماه بعد ۲۱ روز و در ماه پس از آن ۳۲ روز باشد. طی چند ماه این تاریخ‌ها را یادداشت کنید، سپس عدد ۱۷ را از کوتاه‌ترین طول دورۀ خود کم کنید و عدد ۱۱ را از بلندترین طول دوره؛ در این حالت روز‌هایی که در آن شانس باروری زیاد است مشخص خواهد شد و بهترین زمان رابطه جنسی برای بارداری است. این روزها از ابتدای شروع عادت ماهانه شما محاسبه می‌شود و شما بهتر است هر دو روز یک بار در این مدت نزدیکی داشته باشید تا شانس بارداری شما افزایش پیدا کند.

اگر دوره‌های شما نامنظم است و بیش از ۳۵ روز نیز طول می‌کشد، لازم است با پزشک متخصص ملاقات کنید تا پزشک بتواند علت اصلی این مشکل را بررسی کند. ممکن است مشکلاتی از جمله سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، اختلال در تخمدان، اختلال تیروئید، کاهش وزن بیش از اندازه یا افزایش میزان پرولاکتین باعث این اختلال در عادت ماهانۀ شما باشد. 

بارداری بدون مشخص بودن زمان تخمک‌گذاری

بنابرآنچه گفته شد تخمک گذاری در اواسط سیکل قاعدگی در هر ماه اتفاق می‌افتد و با اوج روزهای باروری زنان مرتبط است، اما بسیاری از زنان تا زمانی که به فکر بارداری نباشند، توجهی به چرخه قاعدگی نداشته و از مراحل قاعدگی آگاهی کافی ندارند. تخمک پس از رهاسازی حدود 12 تا 24 ساعت زنده می ماند و در این مدت  باید توسط اسپرم بارور شود تا باردار شوید. با توجه به اینکه اسپرم می تواند حدود 5 روز در داخل بدن زن زنده بماند، بنابراین بهترین زمان رابطه جنسی برای بارداری از چند روز قبل از تخمک گذاری است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

سوالات متداول

داشتن رابطه جنسی از 5 روز قبل تخمک گذاری و یک روز بعد آن شانس بارداری را بالا می‌برد.

داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده هر 2 تا 3 روز یکبار و هر روز یا یک روز در میان نزدیک به تخمک‌گذاری موفقیت آمیز خواهد بود.

اگر حداقل دو یا سه بار در هفته، به طور پیوسته نزدیکی جنسی داشته باشید شانس بارداری شما به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

مقاله مرتبط