روش‌های پیش‌بینی زمان دقیق تخمک‌گذاری

روش‌های پیش‌بینی زمان دقیق تخمک‌گذاری

آگاهی از علائم تخمک‌گذاری این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید زمان تخمک‌گذاری خودتان را دقیق‌تر مشخص‌ کنید و با برنامه‌ریزی دقیق و انجام نزدیکی جنسی در وقت مناسب، احتمال باردار شدن خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید. در این مطلب روش‌هایی ارائه شده است که به کمک آنها می‌توانید زمان دقیق تخمک‌گذاری را تعیین کنید.

استفاده از روش تقویم

ساده‌ترین روش برای محاسبۀ زمان تخمک‌گذاری، بر اساس شمارش روزهای مانده تا شروع دورۀ عادت ماهانۀ بعدی است. درصورتی‌که عادت ماهانۀ منظمی دارید، می‌توانید با پیش‌بینی زمان شروع عادت ماهانۀ بعدی خود، زمان حدودی تخمک‌گذاری را مشخص کنید. برای این کار، ابتدا باید زمان احتمالی عادت ماهانۀ بعدی خود را بدانید که در اپ مادرشو می‌توانید به راحتی این تاریخ را به صورت خودکار در تقویم اپلیکیشن خود ببینید.

از تاریخ شروع عادت ماهانۀ بعدی خود، ۱۶ روز روی تقویم به عقب برگردید، این روز تا چهار روز بعد از آن، احتمالاً روزهای تخمک‌گذاری شما خواهد بود. نزدیکی جنسی در این روز‌ها، شانس بارداری را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد. اگر از آن دسته‌ای هستید که دورۀ عادت ماهانۀ آنها ۲۸ روزه است، این احتمال که تخمک‌گذاری، ۱۴ روز بعد از شروع عادت ماهانۀ شما انجام شود بسیار زیاد است. روش تقویم برای زنانی که دوره‌های نامنظمی دارند قابل استفاده نیست، زیرا امکان پیش‌بینی زمان شروع عادت ماهانۀ دورۀ بعد وجود ندارد. اگرچه این روش دقت زیادی ندارد، اما استفاده از این روش جهت مشخص کردن روزهای مناسب برای اقدام به باردار در بیشتر زنان شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

بررسی دمای پایۀ بدن و ترشحات واژن

روش دقیق‌تر برای تعیین زمان تخمک‌گذاری، بررسی روند تغییر دمای بدن و ترشحات واژنی در طول یک یا دو دوره از عادت ماهانه است. این کار کاملاً طبیعی و بدون هزینه است ولی انجام آن مستلزم صرف زمان و دقت است. اگر به دمای پایۀ بدن و ترشحات واژن خود دقت داشته باشید و هر روز آنها را یادداشت کنید، به تدریج الگویی را مشاهده می‌کنید که می‌تواند به شما در پیش‌بینی دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری کمک کند. برخی از زنان در زمان تخمک‌گذاری، اصطلاحاً تیر کشیدن یا درد خفیفی در ناحیۀ شکم یا یک طرف کمر خود حس می‌کنند. تعیین زمان تخمک‌گذاری با روش بررسی دمای پایۀ بدن و ترشحات واژن شامل موارد زیر است:

دمای پایۀ بدن

دو تا سه روز پس از تخمک‌گذاری، دمای پایۀ بدن افزایش می‌یابد، هرچند این تغییر را احساس نمی‌کنید. دمای پایۀ بدن پایین‌ترین درجۀ حرارت بدن در یک دورۀ ۲۴ ساعته است. این افزایش دما بسیار جزئی و در حدود ۰/۲ تا ۰/۴ درجۀ سانتی‌گراد است. شما می‌توانید دمای پایۀ بدن خود را هر روز صبح با یک دماسنج ویژه اندازه‌گیری و ثبت کنید. با مشخص شدن روزهایی که دمای پایۀ بدن شما افزایش یافته است، می‌توانید تعداد روزهای بعد از زمان تخمک‌گذاری تا زمان شروع عادت ماهانه که دورۀ لوئتال است را مشخص کنید. این تعداد روز به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در دوره‌های بعدی زمان تخمک‌گذاری خود را با دقت بیشتری حدس بزنید.

ترشحات واژن

این ترشحات مربوط به مخاط دهانۀ رحم است که در طول دورۀ عادت ماهانه به طور قابل ملاحظه‌ای دچار تغییر می‌شود. در طول ماه ممکن است این ترشحات بسیار کم باشد و احساس کنید که واژن شما خشک شده ‌است، اما با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، مخاط دهانۀ رحم به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. این مخاط روشن، لیز و چسبناک است و شباهت زیادی به سفیدۀ تخم‌مرغ خام دارد. با دقت به میزان این ترشحات در طول ماه می‌توانید زمان تخمک‌گذاری خود را با دقت تخمین بزنید.

جدول ترشحات واژن را ببینید.

استفاده از کیت تشخیص تخمک‌گذاری

یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری، سنجش سطح هورمون با استفاده از کیت تخمک‌گذاری است. با استفاده از این کیت که طریقۀ مصرف آن مانند تست تشخیص بارداری است، می‌توانید یک یا دو روز قبل از تخمک‌گذاری، زمان دقیق تخمک‌گذاری را مشخص و بر اساس آن رابطۀ جنسی خود را زمان‌بندی کنید. این کیت در واقع میزان هورمون LH را در ادرار به شما نشان می‌دهد. این هورمون نقش اساسی در تحریک تخمک‌گذاری و آزاد شدن تخمک دارد. وجود سطح مشخصی از این هورمون نشان می‌دهد که زمان تخمک‌گذاری نزدیک است. برای تعیین تخمک‌گذاری باید تست را قبل از زمان احتمالی شروع تخمک‌گذاری استفاده کنید.

با توجه به طول دورۀ عادت ماهانه، معمولاً در بروشور داخل کیت‌ها زمان مناسب برای شروع استفاده نوشته شده است. به عنوان مثال برای یک دورۀ ۲۸ روزه باید تست را از روز ۱۱ بعد از شروع عادت ماهانۀ خود آغاز کنید. این تست را تا زمان مثبت شدن نتیجه، هر روز تکرار کنید. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند برای گرفتن نتیجۀ مطلوب و دقیق‌تر، از کیت تشخیص زمان تخمک‌گذاری در میانۀ روز استفاده کنید. درصورتی‌که مطابق بروشور، نتیجۀ تست مثبت شود، تخمک‌گذاری معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد انجام خواهد شد و بهتر است در این مدت نزدیکی جنسی داشته باشید تا در زمان تخمک‌گذاری، اسپرم کافی در رحم موجود باشد. این کیت‌ها را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد.

برای داشتن زمان تقریبی تخمک‌گذاری خود، اپلیکیشن قاعدگی مادرشو را نصب کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط