راه‌های افزایش شانس بارداری سریع و سالم

راه‌های افزایش شانس بارداری سریع و سالم

برخی از زنان برای باردار شدن و تولد کودکشان در زمان مشخصی برنامه‌ریزی نمی‌کنند، اما برخی از زنان تمایل دارند که کودکشان در زمان خاصی از سال به دنیا بیاید. برای این کار لازم است که پیش از اقدام، شما و همسرتان آمادگی کافی برای بارداری را داشته باشید. یکی از اقدامات مهم برای این برنامه‌ریزی داشتن یک اپلیکیشن دقیق برای باردار شدن است که شما می‌توانید همیشه آن را همراه خود در گوشی موبایلتان داشته باشید. این اپلیکیشن همچنین بارداری هفته به هفته و رشد هفته به هفتهٔ جنین را با تصویر در اختیار شما می‌گذارد و با اطلاع دادن زمان مشخص انجام آزمایشات و غربالگری‌های بارداری کمک می‌کند تا دوران بارداری راحت‌تری را پشت سر بگذارید. در این مطلب با شناخت راه‌های افزایش شانس یک بارداری سریع و سالم، در زمان دلخواهتان آشنا شوید.

انجام معاینات پیش از بارداری

قبل از باردار شدن، زمینه را برای یک بارداری سالم فراهم کنید. در شرایطی که بدن شما مشکلی نداشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بارداری موفقی را تجربه کنید. بهتر است قبل از اقدام به بارداری یک وقت ملاقات با پزشک زنان و زایمان هماهنگ کنید تا وضعیت سلامت جسمی شما بررسی شود. در این جلسات، معمولاً آزمایش‌هایی برای شما درخواست داده می‌شود و همچنین فولیک اسید و سایر مکمل‌های مورد نیاز بارداری برای شما تجویز خواهد شد. در معاینات قبل از بارداری، دربارۀ داروهای مصرفی خود با پزشکتان صحبت کنید.

مطمئن شوید که استفاده از آنها در باروری یا دوران بارداری شما تأثیری ندارد و بی‌خطر است. ملاقات با پزشک پیش از بارداری می‌تواند به شانس شما برای داشتن یک بارداری سالم کمک کند. در صورت امکان، لازم است که این جلسات را با همسر خود بروید، چون پزشک برای تکمیل پروندۀ سلامت شما نیاز به اطلاعاتی در مورد همسر شما نیز خواهد داشت. همچنین در صورت وجود هر نوع مشکلی پزشک می‌تواند سریع‌تر نسبت به رفع و درمان آن اقدام کند. مجموعۀ این اقدامات می‌تواند در افزایش شانس باردار شدن شما در زمان دلخواه مؤثر باشد.

بهبود وضعیت سلامت مادر

هنگامی که در تلاش برای باردار شدن هستید، غذاهای مغذی بخورید. وزن خود را در محدودۀ سالم حفظ کنید. ورزش منظم داشته باشید و سعی کنید هر عادت بدی مانند مصرف سیگار و قلیان، نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر را ترک کنید. بهتر است در دوران اقدام برای بارداری، میزان کافئین موجود در نوشیدنی‌ها را تا حد امکان کاهش دهید. قهوه، چای و نوشابه حاوی کافئین است و پزشکان توصیه می‌کنند زمانی که برای بارداری اقدام می‌کنید، قهوه مصرف نکنید. مصرف مکمل‌های تجویزی توسط پزشک، در سه ماه پیش از بارداری می‌تواند به افزایش قدرت باروری شما و همچنین کاهش مشکلات احتمالی در بارداری کمک کند. اگر حداقل یک ماه پیش از اقدام به بارداری، مصرف فولیک اسید را شروع کنید، احتمال بروز برخی از نقص‌های مادرزادی در جنین به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

نزدیکی جنسی در زمان مناسب و به میزان کافی

مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند در افزایش شانس بارداری شما مؤثر باشد، رابطۀ جنسی به میزان کافی و در زمان مناسب است. با دانستن زمان تخمک‌گذاری می‌توانید با اقدام در روزهای نزدیک به زمان تخمک‌گذاری، شانس باروری خود را به میزان زیادی افزایش دهید. لازم است بدانید که در هر چرخۀ عادت ماهانه تنها یک بار تخمک‌گذاری انجام می‌شود و تخمک حداکثر ۲۴ ساعت زنده می‌ماند. به همین دلیل، اگر در زمان تخمک‌گذاری اسپرمی در رحم شما وجود نداشته باشد، شانس بارداری وجود نخواهد داشت. شما با تعیین زمان حدودی تخمک‌گذاری به روش‌های مختلف می‌توانید در روز‌های منتهی به زمان تخمک‌گذاری با رابطۀ جنسی، شانس حضور اسپرم هنگام آزاد شدن تخمک و در نتیجه باروری خود را افزایش دهید.

اگر دوره‌های نامنظم عادت ماهانه دارید یا حوصلۀ تعیین زمان تخمک‌گذاری را ندارید، بهتر است وقتی تصمیم به باردار شدن گرفتید، پس از پایان خونریزی حداقل هفته‌ای دو تا سه بار نزدیکی داشته باشید. با توجه به این که اسپرم می‌تواند به مدت سه تا شش روز در بدن زن زنده بماند. با این کار احتمال این که در زمان تخمک‌گذاری به میزان کافی اسپرم زنده در رحم شما وجود داشته باشد افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید اگر شما و همسرتان برنامه‌ریزی کرده‌اید که در زمان تخمک‌گذاری و روز‌های نزدیک به آن رابطۀ جنسی برقرار کنید، ابتدا مطمئن شوید که پیش از آن موعد، مدت زمان زیادی را بدون رابطۀ جنسی سپری نکرده‌اید، زیرا همسر شما باید در روزهای قبل از رسیدن زمان تخمک‌گذاری حداقل یک بار انزال را انجام داده باشد.

این کار باعث می‌شود که اسپرم‌های تازۀ بیشتری هنگام نزدیکی جنسی شما در مایع منی وجود داشته باشد تا وارد رحم شما شود و شانس باروری را افزایش دهد. اگر هنگام رابطۀ جنسی از روان‌کننده‌‌ها استفاده می‌کنید، دقت کنید که برخی از روان‌کننده‌ها ممکن است خاصیت کشتن اسپرم داشته باشند. برخی از روان‌کننده‌های طبیعی یا بر پایۀ آب نیز می‌تواند در حرکت اسپرم به سمت رحم اختلال ایجاد کند. بهتر است با پزشک خود برای استفاده از روان‌کنندۀ مناسب مشورت بگیرید.

در مورد بهترین زمان نزدیکی برای بارداری بدانید.

تقویت و بهبود کیفیت اسپرم

بهترین شرایط اسپرم برای بارور کردن تخمک زمانی است که آنها سالم، قوی و در تعداد زیادی باشد. برای این منظور، همسر شما چند اقدام را می‌تواند انجام دهد:

  • مصرف الکل را ترک کنید. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن روزانۀ الکل می‌تواند سطح تستوسترون و تعداد اسپرم را کاهش و تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی را افزایش دهد.
  • مصرف دخانیات و داروهای روان‌گردان را ترک کنید. این عادت‌های رفتاری می‌تواند منجر به کاهش عملکرد اسپرم شود.
  • وزن خودتان را متناسب و در محددۀ سالم نگه دارید. چاق بودن می‌تواند تعداد اسپرم و سرعت حرکت آنها را کاهش دهد.
  • به اندازۀ کافی از برخی مواد مغذی کلیدی مانند روی، فولیک اسید، کلسیم و ویتامین‌های c و d مصرف کنید. این مواد به ایجاد اسپرم قوی و فراوان کمک می‌کند.
  • با آب داغ حمام نکنید. از وان داغ، سونا و جکوزی نیز استفاده نکنید، زیرا حرارت، اسپرم‌ها را از بین می‌برد. بیضه بهترین عملکرد را در ۳۴ تا ۳۵ درجۀ سانتی‌گراد، یعنی کمی پایین‌تر از دمای طبیعی بدن دارد.

با وجود انجام تغییرات بالا در سبک زندگی مردان، مدتی زمان لازم است تا اسپرم رشد کند. بنابراین هر تغییری در زمان حال به ایجاد اسپرم‌هایی با ویژگی‌های بهتر در آینده منجر خواهد شد. بهتر است از شوهر خود بخواهید هرچه سریع‌تر عادت‌های غلط خود را ترک و مصرف مولتی‌ویتامین‌ها را آغاز کند تا شانس باروری شما هرچه سریع‌تر افزایش یابد.

زمان انتظار برای بارداری

اگر مشکل باروری نداشته باشید و در زمان مناسب و به میزان کافی نزدیکی داشته باشید، از زمان شروع به اقدام، به احتمال زیاد ظرف یک تا شش ماه آینده باردار می‌شوید. حدود هشت زوج از هر ده زوجی که به طور منظم نزدیکی داشته و مشکل باروری نداشته‌اند، طی این مدت باردار شده‌اند. اگر مدت زیادی ‌است که برای بارداری به طور منظم اقدام می‌کنید ولی هنوز موفق نشدهاید، شاید لازم باشد به متخصص مراجعه کنید. مدت زمانی که لازم است پیش از کمک گرفتن از یک متخصص باروری به تلاش خود ادامه دهید، کاملاً با سن شما در ارتباط است. هرچه سن شما بیشتر باشد، قابلیت باروری کاهش می‌یابد.

زنان کمتر از ۳۵ سال، لازم است به مدت یک سال به طور منظم نزدیکی داشته باشند و در صورت موفق نشدن در طول یک سال، لازم است به پزشک مراجعه کنند. اما برای زنان بیشتر از ۳۵ سال، این زمان به شش ماه کاهش پیدا می‌کند. اگر بیشتر از ۳۵ سال و کمتر از ۴۰ سال دارید و شش ماه است که به صورت مداوم برای بارداری اقدام می‌کنید و نتیجه نگرفته‌اید، بهتر است برای مشاوره و بررسی بیشتر، هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص باروری مراجعه کنید. در مورد زنان بالای ۴۰ سال توصیه می‌شود پیش از اقدام تحت نظر یک پزشک متخصص باشند. اگر دلیلی وجود دارد که فکر می‌کنید شما یا همسرتان ممکن است مشکل باروری داشته باشید، می‌توانید بلافاصله یک وقت ملاقات با پزشک تنظیم کنید، زیرا در این شرایط دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط