آیا نگاه کردن به تلویزیون، تبلت و موبایل برای کودکان ضرر دارد؟

آیا نگاه کردن به تلویزیون، تبلت و موبایل برای کودکان ضرر دارد؟

کارشناسان طب اطفال توصیه می‌کنند که تا قبل از دو سالگی، کودکتان هیچ زمانی را صرف تماشای صفحه‌‌نمایش‌ها نکند؛ چه تماشای برنامه‌ٔ تلویزیونی یا تماشای یک دی‌وی‌دی باشد یا هر چیز دیگری.

درست است که استفاده‌ٔ خیلی خیلی کم از این رسانه‌ها به کودکتان آسیبی نمی‌رساند و وقتی مستأصل هستید که راهی برای مشغول نگه داشتن یک کودک بسیار ناآرام پیدا کنید، این وسایل می‌توانند نجات‌بخش باشند، اما ایده‌آل این است که زمان استفاده از تمام صفحه‌نمایش‌ها را به حداقل برسانیم و به طور منظم از آن به عنوان یک سرگرمی یا اسباب‌بازی کودکان استفاده نکنیم. اگر اجازه می‌دهید که فرزندتان برنامه‌ای را تماشا کند، بهتر است برنامه‌های خاصی را که برای کودکان کوچک ساخته شده است و ریتم و سرعت آرامی دارد انتخاب کنید.

طبق گفتهٔ کارشناسان طب اطفال، هر گونه تأثیر مثبت استفاده از صفحه‌نمایش‌ها برای کودکان و نوپایان همچنان جای تردید دارد، اما مزایای تعامل، ارتباط و وقت‌گذرانی والدین و فرزندان کاملاً اثبات‌شده است. بنابراین، در دو سالگی، صحبت کردن، آواز خواندن، کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی یا بازی برای رشد و تکامل کودک بسیار مهم‌تر از هر برنامه‌ٔ تلویزیونی یا کارتونی هستند.

نکاتی برای استفادهٔ کودکان بزرگ‌تر از نمایشگرها را بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید