آی‌یودی بعد از زایمان

آی‌یودی بعد از زایمان

روش‌های ایجاد مانع به صورت فیزیکی از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کند. این روش‌ها روی هورمون‌ها تأثیری ندارد، در تولید شیر تداخل ایجاد نمی‌کند و هیچ عوارض جانبی قابل توجهی نیز ندارد. برخلاف بسیاری از روش‌های جلوگیری از بارداری دیگر، به محض اینکه رابطۀ جنسی پس از زایمانتان را شروع کردید، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید. بنابراین، حتی اگر قصد ندارید به مدت طولانی از بارداری مجدد جلوگیری کنید، می‌توانید تا زمان تصمیم قطعی خود از آنها استفاده کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از IUD است که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.

IUD یا آی‌یودی چیست؟

IUD وسیلۀ کوچکی است که عمدتاً T‌شکل و از جنس پلاستیک انعطاف‌پذیر است که پزشک آن را وارد رحم می‌کند. IUD بین سه تا ۱۲ سال دوام دارد و به طور مؤثر، بلندمدت و با قابلیت برگشت‌پذیر بودن امکان باردار شدن در هر زمان که بخواهید عمل می‌کند و برای مادران شیرده هم بی‌خطر است. در صورت تمایل می‌توانید بلافاصله بعد از زایمان IUD بگذارید، چه زایمانتان طبیعی باشد و چه سزارین، می‌توان بلافاصله پس از زایمان این کار را انجام داد، یعنی در حینی که هنوز در اتاق زایمان هستید و این کار به طور ایده‌آل، ۱۰ دقیقه پس از خارج شدن جفت انجام می‌شود.

اما برخی پزشکان نیز توصیه می‌کنند بهتر است پس از گذشت شش هفته از زایمانتان برای این کار اقدام کنید، پس بهتر است ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. همچنین IUD برای زنانی که خطر ابتلای بالایی به بیماری‌های آمیزشی دارند توصیه نمی‌شود.

نظر کارشناسان امروزه نسبت به IUD چه فرقی کرده است؟

در گذشته، باید برای گذاشتن آی‌یودی حدوداً تا شش هفته پس از زایمان منتظر می‌ماندید. کارشناسان نگران بودند که اگر آی‌یودی قبل از بازگشت رحم به حالت پیش از بارداری کار گذاشته شود، داخل رحم نماند. اما یک مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های معتبر در دنیا شواهد دیگر کشورها را مرور کردند و تصمیم به تغییر توصیهٔ ‌خود گرفتند. آنها متوجه شدند که اگر آی‌یودی بلافاصله پس از زایمان در رحم گذاشته شود، درست است که احتمال خارج شدن آن تا حدی بیشتر است اما همزمان معتقدند که با این حال هم زنان از گزینهٔ کارگذاری سریع آی‌یودی بهره‌مند خواهند شد.

اگر تصمیم دارید گذاشتن آی‌یودی بلافاصله پس از زایمان انجام شود، پزشک به شما می‌گوید چطور اطمینان حاصل کنید که دستگاه به خوبی در رحمتان جا گرفته است. اگر آی‌یودی خارج شود، معمولاً می‌تواند در طول ویزیت در مطب پزشک دوباره در جای خودش قرار بگیرد.

آی‌یودی بلافاصله پس از وارد شدن در رحم اثرگذار خواهد بود اما پزشک احتمالاً توصیه کند که رابطهٔ جنسی را تا پس از شش هفته و در سومین چک‌آپ پس‌ از زایمان خود به تأخیر بیندازید. این توصیه برای آن است که اطمینان حاصل شود واژن و ناحیهٔ پرینه برای ایمن بودن و لذت‌ رابطهٔ‌ جنسی به اندازهٔ کافی بهبود یافته‌اند و همچنین از عفونت پیشگیری شود.

مزایای آی‌یودی چیست؟

دستگاه آیودی در پیشگیری از بارداری فوق‌العاده تأثیرگذار و ایمن است. برخی از دیگر مزایای آی‌یودی عبارت است از:

  • آسان است. وقتی سر جایش قرار گرفت، دیگر لازم نیست هیچ کاری برای پیشگیری از بارداری انجام دهید.
  • غیرقابل دیدن است. هیچ‌کس نمی‌تواند بفهمد که شما از روش ضدبارداری استفاده می‌کنید.
  • با شرایط یک تازه‌مادر سازگار است. در رابطهٔ جنسی، شیردهی یا فعالیت‌های روزانه تداخلی ایجاد نمی‌کند.
  • به سادگی قابل برگشت است. اگر بخواهید باردار شوید یا بخواهید استفاده از آن را متوقف کنید، به سادگی قابل برداشتن است.
  • اثرات جانبی مثبتی دارد. آی‌یودی هورمونی کمک می‌کند درد قاعدگی و خونریزی قاعدگی کاهش یابد.
  • قابلیت استفادهٔ طولانی دارد. گزینهٔ خوبی برای پیشگیری بلندمدت از بارداری است، چون اغلب برای پنج تا ۱۰ سال نیاز به تعویض ندارد.
  • پس اگر به گذاشتن آی‌یودی پس از زایمان علاقه‌مند هستید، قبل از زایمان با پزشکتان در این مورد صحبت کنید و به یک نتیجه برسید.

در مورد جلوگیری از باردار شدن بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط