رفتار کودک ۲۴ ماههٔ شما

رفتار کودک ۲۴ ماههٔ شما

دو سالگی فرزندتان مبارک! درست است، کودک شما حالا بزرگ شده و قرار است این ماه جشن تولدش باشد. باعث افتخار مادرشو خواهد بود اگر در مسیر تربیتی کودکتان نیز همراه ما باشید. در این مطلب می‌توانید با رفتار یک کودک ۲۴ ماهه‌ آشنا شوید.

رفتار جدید این ماه: حاضرجوابی و بی‌ادبی

توانایی ابراز احساسات با کلمات به معنی آن است که در حوالی این سن می‌توانید انتظار وقوع الم‌شنگه‌های کمتری را داشته باشید. کودکتان به جای اینکه خودش را در حال جیغ کشیدن به زمین بیندازد، ممکن است به شما بگوید: «خوشم نمی‌آد!» یا «دوست ندارم». اما شما ممکن است برای این جمله‌های بدون فکر کودک که می‌تواند در این سن شروع شود آماده نباشید.

خبر خوب این است که این مرحله نیز می‌گذرد. خودتان را با این آگاهی که این جواب و اظهار نظرهایش گامی مهم و گریزناپذیر در مسیر رسیدن به استقلال است دلداری بدهید. بنابراین، اگر فرزندتان بی‌ادبانه به شما و دیگران جواب می‌دهد، یکی از نشانه‌های آن است که رشد او طبق روال و در مسیر طبیعی خودش است.

اما در هر صورت شما چه کاری می‌توانید بکنید؟ وقتی فرزندتان بی‌ادبی می‌کند، آرامش خود را حفظ کنید و خونسرد بمانید. اگر او بداند که با این کار عصبانی‌تان می‌کند، مطمئناً به این کارش ادامه می‌دهد. با این حال، وقتی زیاده‌روی کرد باید این را به او بگویید، اما این کار را با آرامش انجام دهید و یک عبارت جایگزین به او بگویید.

برای مثال بگویید: «گفتن جملهٔ «نه، دوست ندارم!» به مادربزرگ خیلی خوب نیست و باعث می‌شه او ناراحت بشه، من دوست داشتم به جای این حرف بگی، «دلم می‌خواد الان تنها بازی کنم مامان‌بزرگ» و البته که انتظار هم نداشته باشید او فوراً اطاعت کند، اما اگر شما قوانین مربوط رفتار و آداب مناسب را به طور مداوم توضیح دهید، این پیام در نهایت در ذهنش تثبیت خواهد شد.

موضوع جدید این ماه: جنجال‌های کمتر

شما هم ممکن است متوجه شده باشید که کودک نوپایتان کمتر از چند ماه گذشته، نافرمانی و سرپیچی می‌کند. معمولاً کودکان نوپا در حوالی دومین سالگرد تولدشان کمتر رفتاری منفی دارند، اما ممکن است فرزند شما هنوز بین میل به کنترل شما یا هر کسی که در اطرافش است و میل به خوش‌ آمدن و خوش‌رفتاری در نوسان باشد.

همچنین ممکن است احساساتش به راحتی جریحه‌دار می‌شود، به ویژه زمانی که از او انتقاد می‌کنید، اما این به دلیل آن است که آنچه او بیشتر از هر چیز دیگری می‌خواهد تأیید و قبول شدن از طرف شماست.

سعی کنید هر تعارضی را به دعوا و منازعه‌‌ای بر سر قدرت تبدیل نکنید. منازعه‌ها را برای مسائل مربوط به امنیت، ایمنی و خوابیدن او نگه دارید. برای مثال، هنگامی که در یک روز آفتابی کودک دو ساله‌تان اصرار دارد که کت بارانی‌اش را بپوشد، اجازه دهید این کار را بکند، چون در واقع بارانی مدت زیادی تنش نخواهد ماند.

اما وقتی قبل خواب از کمک به شما در جمع کردن اسباب‌بازی‌هایش امتناع می‌کند، وقت آن رسیده که راهی پیدا کنید تا بدون جنجال و بهانه‌گیری او را به کمک مشغول کنید. تبدیل این کار به یک بازی اغلب جواب می‌دهد. مثلاً بگویید: «بیا ببینیم کی می‌تونه اسباب‌بازی بیشتری رو سریع‌تر توی سبد بندازه؟» کودکتان خیلی زود متوجه خواهد شد که یک جنبه‌ از مستقل‌ شدن یعنی درست همان چیزی که او می‌خواهد این است که باید گاهی اوقات با شما موافقت کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط