رشد جنین در هفتۀ چهلم

رشد جنین در هفتۀ چهلم

کودکی که در هفتۀ ۴۰ بارداری متولد می‌شود، در حالت جمع‌شده تقریباً اندازۀ یک هندوانه است که معمولاً ۵۱ سانتی‌متر قد و ۳ کیلو و ۵۰۰ گرم وزن دارد. حدود ۱۵ درصد بدن او را بافت چربی تشکیل می‌دهد. بخش زیادی از وِرنیکس یا مادۀ سفید و چربی که سطح پوست کودک را می‌پوشاند، از بین رفته است و اگر فرزند شما دیرتر از هفتۀ ۴۰ بارداری متولد شود که اتفاق شایعی است.

چشم‌‌ها به طور کامل تشکیل شده‌اند، اما پس از تولد قادر به تمرکز روی اشیا نیستند. تکامل کامل چشم‌‌ها برای دیدن محیط اطراف به طور واضح به چند هفته زمان نیازمند است. ناخن‌های کودک شاید به اندازه‌ای بلند باشد که بتواند سطوح نرم را بخراشد.

پیش از تولد، فرزند شما باید در وضعیت جنینی قرار بگیرد، یعنی سر او به سمت پایین باشد، پاهای او روبه‌روی شکمش جمع شده باشد و زانوها مقابل بینی قرار گرفته باشد. استخوان‌های جمجمۀ نوزاد کمی روی یکدیگر قرار می‌گیرد تا بتواند از کانال زایمان خارج شود.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید. برای دریافت روزشمار زایمانتان، اینجا کلیک کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط