رشد جنین در هفتۀ سی و هشتم

رشد جنین در هفتۀ سی و هشتم

در هفتۀ ۳۸ بارداری، کودک که برای ورود به جهان خارج از رحم آماده می‌شود، در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک خربزه است. قد او حدود ۵۰ سانتی‌متر خواهد بود و نزدیک به ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم وزن دارد. بدن او با تجمع چربی، به اضافه کردن وزن ادامه می‌دهد و قد او نیز احتمالاً کمی ‌بلندتر می‌شود. با این وجود که ممکن است کرک‌های جنینی تا به حال از بین رفته باشد، اما تعدادی موهای ظریف بر روی شانه‌ها و بخش فوقانی کمر کودک باقی مانده است. مقدار زیادی از مادۀ سفید وِرنیکس که سطح پوست کودک را پوشانده بود نیز باید تا به حال از بین رفته باشد. همچنین استخوان‌ها سخت شده است.

با نزدیک شدن به روزهای آخر بارداری، تغییراتی در جفت رخ می‌دهد و جفت دیگر مثل گذشته قادر به فعالیت نیست. این اتفاق ممکن است در هر زمانی طی چند هفتۀ آینده بیفتد. پس از این اتفاق، غدۀ هیپوفیز کودک، هورمون اکسی‌توسین و کورتیزول ترشح می‌کند. هر دو هورمون از جفت عبور می‌کند و وارد جریان خون شما می‌شود که باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین در بدن شما و تحریک شروع انقباضات درد زایمان می‌شود. هورمون کورتیزولی که از بدن کودک ترشح شده، هورمون‌های خاصی را در بدن شما تغییر داده است و باعث تولید نوعی مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها می‌شود که برای دهانۀ رحم مثل نرم‌کننده عمل می‌کند.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید. برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط