آمادگی جسمی و روانی برای زایمان در دوران بارداری

آمادگی جسمی و روانی برای زایمان در دوران بارداری

زایمان می‌تواند نقطۀ عطفی در زندگی شما باشد که هیچ‌وقت آن را فراموش نکنید. شما نه ماه باردار هستید تا بتوانید فرزندتان را به دنیا بیاورید و نعمت مادر و پدر شدن را به خود و همسرتان هدیه کنید. پس برای این موضوع مهم، لازم است از هر جهت آماده باشید. شما در طول بارداری، فرصت کافی دارید که خود را از جنبه‌های مختلف برای زایمان آماده کنید. آمادگی زایمان، نیازمند آماده شدن زن باردار از هر دو جنبۀ جسمی و روانی است و همچنین لازم است که او، خانواده را نیز به نوعی آماده کند. در این مطلب با نکاتی برای به دست آوردن آمادگی لازم برای زایمان در طول بارداری آشنا خواهید شد.

آمادگی جسمی برای زایمان

بدن شما به طور طبیعی با ترشح هورمون برای زایمان آماده می‌شود. هورمون‌های بارداری از شروع بارداری با شل کردن عضلات، به مرور بدنتان را برای زایمان آماده می‌کند. اگر شما نیز با بدنتان همراه شوید و به مرور خودتان را از لحاظ جسمی آماده کنید، می‌توانید مدت فرایند زایمان و دردهای آن را کاهش دهید. تغذیۀ مناسب و ورزش، دو روشی است که بدن شما را به مرور برای یک زایمان راحت آماده می‌کند:

تغذیه: تغذیه، نقش بسیار زیادی در آماده شدن بدن بر عهده دارد. بدن شما باید در طول بارداری، تمام مواد مغذی مورد نیاز را جذب کند. جذب کردن مواد مغذی باعث بهبود عملکرد غدد می‌شود. هنگامی که غدد بدن شما سالم باشد، ‌هورمون‌ها به موقع ترشح می‌شود و مادران در بارداری و زایمان خود کمتر دچار مشکل خواهند شد.

ورزش: ورزش کردن در دوران بارداری از دو جهت به زایمان کمک می‌کند. اول اینکه باعث تقویت تمام عضلات و همچنین انعطاف‌پذیری بدن می‌شود که در نتیجۀ آن، شما می‌توانید هنگام زایمان در وضعیت‌های مختلف قرار بگیرید. دوم اینکه تمرین‌هایی مثل کگل، این امکان را به شما می‌دهد که هنگام زایمان، کنترل عضلات لگن را در اختیار داشته باشید و به فرایند زایمان کمک کنید. تمرین چرخش لگن، سجده؛ قرار دادن دست‌ها بر روی زمین و بالا بردن باسن و کمر، یوگا و اسکات از جمله ورزش‌هایی است که بدن شما را در دوران بارداری برای زایمان آماده می‌کند.

آمادگی روانی برای زایمان

خانم‌های باردار معمولاً نگرانی‌هایی در مورد نحوۀ زایمان و دردهای آن دارند. در طول بارداری، شما زمان لازم را دارید تا خودتان را از نظر روانی برای زایمان آماده کنید. راهکارهای زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

کلاس‌های آمادگی برای زایمان: از هفتۀ ۲۰ بارداری می‌توانید در کلاس‌های آمادگی برای زایمان شرکت کنید. در این کلاس‌ها، انواع روش‌های زایمان و روش‌های کاهش درد به شما معرفی می‌شود. در نتیجه، شما هنگام ورود به بیمارستان، اطلاعات مفیدی در مورد انتخاب روش‌های کاهش درد خواهید داشت. در کلاس‌های آمادگی برای زایمان دربارۀ نگرانی‌های رایج زنان باردار صحبت می‌کنند و راهکارهایی برای کاهش آن پیشنهاد می‌شود. این کلاس‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در جمع کسانی باشید که مثل خودتان دوران بارداری‌شان را طی می‌کنند و احتمالاً با بسیاری از مشکلاتی که شما مواجه هستید، رو‌به‌رو هستند و خیلی از حرف‌های شما با یکدیگر مشترک است. از دیگر نکات مثبت کلاس‌های آمادگی زایمان، آموزش نکاتی برای مدیریت درد زایمان است.

انجام ورزش یوگا: ورزش‌های مخصوص بارداری، علاوه بر تقویت عضلات، باعث شادابی و تقویت روحیۀ شما نیز می‌شود. اما یوگا علاوه بر این نکات، تمرکز کردن را به شما یاد می‌دهد و کمک می‌کند تا آرامش ذهنی داشته باشید. در نهایت، مجموع این موارد به شما کمک خواهد کرد تا هنگام زایمان آرام باشید و دست و پایتان را گم نکنید.

همراه زن باردار: بعضی از بیمارستان‌ها، این امکان را می‌دهد که هنگام زایمان طبیعی یک همراه داشته باشید. داشتن همراهی که قبلاً در معاینات و کلاس‌ها کنارتان بوده و همگام با شما آموزش دیده است، می‌تواند کمک بزرگی برایتان باشد. مامای همراه نیز که مورد اعتماد شماست، می‌تواند به روند زایمان کمک کند. همراه شما، با توجه به دانشی که کسب کرده، پیش از زایمان کنارتان است و می‌تواند شنوندۀ درددل‌هایتان باشد و همچنین هنگام زایمان با ماساژ دادن، صحبت کردن و کارهایی نظیر این، شما را برای یک زایمان راحت آماده کند. این همراه می‌تواند پس از زایمان، در شیردهی نیز به شما کمک کند. پس بهتر است در طول بارداری از یک دوست یا فامیل خواهش کنید که در کلاس‌ها همراهتان باشد. اگر کسی وقت کافی برای شما نداشت، ناراحت نشوید و سعی کنید راجع به نگرانی‌هایتان با همسرتان یا یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید.

آشنایی با محیط زایمان: اتاق زایمان ممکن است برای برخی خانم‌ها جای وحشتناکی باشد. برخی فکر می‌کنند اتاق زایمان جای درد کشیدن و دیدن چهره‌های بداخلاق است. اما در حقیقت این‌طور نیست. این تصورها گاه از حرف‌ها و خاطرات دیگران در ذهن زنان باردار ایجاد می‌شود. برای اینکه نگرانی‌هایتان از محیط زایمان برطرف شود، بهتر است این محیط را ببینید. در برخی کلاس‌های آمادگی زایمان، مربی، شما را به اتاق زایمان می‌برد و این امکان را می‌دهد که شناختی نسبی از تجهیزات و فرایند زایمان پیدا کنید. بعضی مواقع که امکان بازدید نزدیک از اتاق زایمان نیست، می‌توانید فیلم‌ها یا عکس‌های آن را ببینید یا در اینترنت راجع به آن مطالعه کنید. نکتۀ خیلی مهم این است که در این جست‌وجوها، به هیچ‌وجه تصاویر وحشتناک یا اغراق‌شده را نبینید. کنجکاوی خود را در این مورد کنار بگذارید و خودتان را گول نزنید، زیرا این تصاویر، تأثیرات بسیار بدی خواهد داشت.

    با دوستانتان به اشتراک بگذارید

    مقاله مرتبط