خونریزی ناشی از لانه‌گزینی جنین در رحم

خونریزی ناشی از لانه‌گزینی جنین در رحم

تخمک لقاح‌یافته پس از بارور شدن و ورود به رحم؛ حدود شش تا ۱۲ روز پس از لقاح، به دیوارۀ رحم می‌چسبد که به این اتفاق لانه‌گزینی می‌گویند. ممکن است در اثر لانه‌گزینی نطفه در رحم، مقدار کمی خونریزی وجود داشته باشد که به صورت لکه‌های صورتی کم‌رنگ یا لکه‌های قهوه‌ای دیده می‌شود. ممکن است این خونریزی مربوط به لانه‌گزینی با لکه‌بینی آغاز عادت ماهانه اشتباه گرفته شود. در این مطلب با خونریزی ناشی از لانه‌گزینی جنین بیشتر آشنا ‌خواهید شد.

علت خونریزی ناشی از لانه‌گزینی

نطفه پس از باروری تخمک توسط اسپرم تشکیل می‌شود. سپس نطفه یا تخمک بارور به سمت رحم حرکت می‌کند و خودش را به دیوارۀ داخلی رحم می‌چسباند. گاهی همزمان با اتصال جنین به بافت پرخون رحم، کمی خونریزی اتفاق می‌افتد. این خونریزی مشکلی ایجاد نمی‌کند و در فرایند بارداری امری طبیعی است. خونریزی ناشی از لانه‌گزینی معمولاً از علائم اولیۀ بارداری به حساب می‌آید. اما این خونریزی ممکن است علت‌های دیگری نیز داشته باشد. اگر خونریزی شدیدی دارید یا در کنار آن احساس درد و گرفتگی عضلانی می‌کنید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم خونریزی ناشی از لانه‌گزینی

در اغلب موارد، خونریزی ناشی از لانه‌گزینی اتفاق نمی‌افتد یا خیلی خفیف رخ می‌دهد. در مواردی که لانه‌گزینی موجب بروز خونریزی شود، معمولاً شما منتظر شروع عادت ماهانه هستید. بنابراین اغلب این خونریزی با شروع عادت ماهانه اشتباه گرفته می‌شود. شناخت علائم خونریزی ناشی از لانه‌گزینی به شما کمک می‌کند تا از باردار بودن خود زودتر باخبر شوید. خونریزی ناشی از لانه‌گزینی اغلب شدید نیست و به شکل لکه‌بینی خواهد بود. این خونریزی معمولاً رنگ روشن‌تری دارد و خون آن تازه‌تر است و جریان آن نیز نسبت به عادت ماهانه کندتر است. همچنین ممکن است این خونریزی با دل‌درد خفیفی نیز همراه باشد. خونریزی ناشی از لانه‌گزینی زودتر از حالت تهوع بارداری اتفاق می‌افتد و خودبه‌خود نیز متوقف می‌شود. اگر خونریزی شدیدتر شده و ادامه‌دار است، شاید شروع عادت ماهانه باشد، اما اگر خونریزی با علائم خونریزی عادت ماهانۀ همیشگی متفاوت است و با درد همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است خونریزی ناشی از مشکلاتی مانند بارداری خارج از رحم باشد.

شما می‌توانید با استفاده از تقویم بارداری موجود در اپلیکیشن بارداری و وارد کردن اولین روز پریود از آخرین عادت ماهانهٔ خودتان، روز و تاریخ زایمانتان را به دست آورید و تمام هفته های بارداری و مراحل رشد کودکتان را با تصویر ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط