کلوآسما و لکه‌های پوستی پس از زایمان

کلوآسما و لکه‌های پوستی پس از زایمان

لکه‌‌های تیره‌ای که در دوران بارداری روی پوست بدن برخی از مادران ظاهر شده است، احتمالاً در عرض چند ماه پس از زایمان محو خواهد شد. در این مطلب می‌توانید با زمان از بین رفتن برخی از لکه‌های روی پوستتان پس از زایمان و روش‌های بهبود یا به حداقل رساندن این لکه‌های پوستی آشنا شوید.

زمان بهبود کلوآسما و لکه‌های پوستی

زمانی که سطح هورمون‌های شما به حالت عادی بازگشت و بدن تولید بیش از حد رنگ‌دانه‌های پوست به نام ملانین را متوقف کرد، تغییرات رنگ پوست که کلوآسما نامیده می‌شود، شروع به محو شدن می‌کند. خط تیرۀ پایین شکم شما و هر کک‌ومک یا خالی که در دوران بارداری تیره‌تر شده است نیز به ‌تدریج کم‌رنگ می‌شود. توجه داشته باشید که اگر شما مستعد ابتلا به این تغییرات رنگ‌دانه‌ها هستید و شروع به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن است کرده‌اید، لکه‌های تیره می‌تواند دوباره بازگردد.

روش‌های بهبود یا به حداقل رساندن لکه‌های پوستی

برای از بین رفتن لکه‌های پوستی و کمک به بهبود، نکاتی وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید

مطمئن‌ترین راه برای بازگشت رنگ طبیعی پوست شما دور ماندن از نور مستقیم خورشید است، تا لکه‌های باقی‌مانده تیره‌تر نشود. در واقع اگر کلوآسما دارید، ممکن است تا زمانی که همچنان خود را بدون محافظت در معرض نور خورشید قرار می‌دهید، این عارضه باقی بماند. برای دور ماندن از نور خورشید می‌توانید از یک ضدآفتاب مناسب با فرمولی که از پوست در برابر هر دو اشعۀ UVA و UVB محافظت می‌کند، با SPF ۳۰ یا بالاتر و روزانه استفاده کنید. هوا آفتابی باشد یا نباشد، در طول روزی که خارج از خانه هستید، ضدآفتاب صورتتان را به دفعات تجدید کنید و کلاه لبه‌دار بپوشید. همچنین بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۱۴ بعدازظهر زیر آفتاب خیلی تند قرار نگیرید و قطعاً از سالن‌های سولاریوم دوری کنید.

از محصولات بهداشتی مناسب استفاده کنید

با پوست خود با ملایمت رفتار کنید. مواد آرایشی یا مراقبت‌هایی که باعث تحریک پوست شما می‌شود، ممکن است مشکلات پوستی شما را بدتر کند. بهتر است پاک‌کننده‌های ملایم و کرم‌های صورت سبک و مناسب را با توجه به خشک، چرب یا معمولی بودن پوستتان جایگزین محصولات و کرم‌های خیلی قوی کنید.

تغییر روش‌های ضدبارداری را مد نظر قرار دهید

روش‌های پیشگیری از بارداری حاوی استروژن مانند قرص‌های ضدبارداری می‌تواند در تعداد کمی از زنان باعث ایجاد کلوآسما شود یا آن را بدتر کند. استفاده از یک روش جایگزین مانند قرص‌های فقط حاوی پروژسترون است یا روش‌های غیرهورمونی مانند کاندوم را مد نظر قرار دهید. اگر لکه‌‌ها از بین رفت و هنگامی که شما شروع به استفادۀ مجدد از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی کردید، این لکه‌ها دوباره برگشت، ممکن است بخواهید روش پیشگیری از بارداری خود را به شکل دائمی تغییر دهید.

با درمان‌های پزشکی آشنا شوید

اگر لکه‌های تیره به ‌طور رضایت‌بخشی در مدت یک سال از بین نرفت یا روشن‌تر نشد، با یک متخصص پوست در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنید. او ممکن است یک کرم روشن‌کنندۀ پوست، یک داروی موضعی حاوی ترتینوئین، یک لایه‌بردار شیمیایی یا ترکیبی از درمان‌های موضعی را برای شما تجویز کند. البته اگر شما در حال شیردهی هستید یا به زودی قسد بارداری مجدد دارید، لازم است این موضوع را به پزشکانی که به آنها مراجعه می‌کنید اطلاع دهید و همچنین قبل از مصرف هر نوع داروی بدون نسخه یا درمان‌های مختلف دارویی، آن را با پزشکان کنترل کنید.

لازم است بدانید که نباید انتظار نتایج فوری داشته باشید. برای دیدن بهبود در پوستتان ممکن است چندین ماه زمان لازم باشد. در موارد نادر، متخصصان پوست ممکن است از لیزر برای برداشتن پوست تیره استفاده کنند، اما این اولین گزینۀ انتخابی آنها نیست. هر روشی که انتخاب می‌کنید، مهم این است که در طول درمان و پس از آن، حفاظت از پوست خود در مقابل نور خورشید را ادامه دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط