اختلالات روحی پس از زایمان

اختلالات روحی پس از زایمان

برخی از مادران، پس از زایمان ممکن است دچار نوعی احساس غم و اندوه پس از تولد نوزاد شوند که آنها را کمی گیج و ناراحت کند، زیرا همۀ مادران انتظار دارند در این زمان سرشار از شادی و لذت باشند. اگر شما هم چنین حالتی را دارید، نباید خیلی نگران باشید، زیرا شما در تجربۀ این مورد یا موردی مثل گرفتگی خلق پس از زایمان تنها نیستید و بسیاری از تازه‌مادران آنها را تجربه می‌کنند. اما گاهی در موراد شدیدتر، این اختلال خلق می‌تواند ناشی از افسردگی پس از زایمان باشد. در این مطلب می‌توانید برخی اختلالات روحی مثل اختلال اضطراب و افسردگی پس از زایمان در مادران آشنا شوید.

اختلال اضطراب پس از زایمان

بسیاری از زنانی که مبتلا به افسردگی پس از زایمان هستند، احساس نگرانی یا اضطراب دارند، اما اگر شما به طور مداوم احساس وحشت یا نگرانی شدید دارید که باعث ناراحتی زیادی شده و مانع از انجام فعالیت‌های روزانۀ شما شده است، امکان دارد یک اختلال اضطرابی داشته باشید. تحقیقات اخیر نشان داده است که برخی از مادران پس از زایمان اختلال اضطراب دارند. ترس‌های شایع منجر به اختلال اضطراب عبارت است از:

  • نگرانی غیر‌قابل‌کنترل در مورد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
  • ترس از گرفتن کودک از شما
  • نگرانی بیش ‌از ‌حد در مورد مهارت‌های تربیت کودک
  • نگرانی از نداشتن حمایت دوستان و خانوادۀ خود
  • احساس ناراحتی و خجالت شدید در مورد بدن خود پس از زایمان
  • ترس از رابطۀ جنسی با همسرتان

اختلال اضطرابی می‌تواند در سلامت جسمی شما نیز تأثیر بگذارد و باعث شود تنش عضلانی یا مشکل در خواب را تجربه کنید. خوشبختانه این اختلال قابل درمان است، بنابراین اگر پس از زایمانتان، هر گونه احساس وحشت یا نگرانی شدیدی دارید، لازم است فوراً پزشک خود را مطلع کنید.

افسردگی پس از زایمان

گاهی تشخیص بین افسردگی، اضطراب و خستگی معمول تازه‌مادران می‌تواند سخت باشد، اما اگر احساسات غم و اندوه یا ناامیدی شما آنچنان شدید است که مانع انجام تمام کارهای روزانه مانند مراقبت از خود و نوزادتان می‌شود، ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان باشید. آمار این افسردگی در ایران زیاد نیست و فقط برخی از تازه‌مادرها دچار آن می‌شوند. پس اگر شما دچار هر علامت نگران‌کننده‌‌ای در خلق‌وخویتان هستید، بهتر است از علائم افسردگی پس ازز زایمان باخبر باشید و برای بررسی سلامت روان خود پزشکتان را ملاقات کنید.

بیشتر مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان، در دوران بارداری نیز علائمی را مبنی بر مستعد بودن برای افسردگی از خود نشان داده‌اند. اگر پزشک در هر زمانی پس از زایمان این احتمال را بدهد که شما افسردگی دارید، ممکن است شما را به یک مشاور ارجاع دهد و در صورت لزوم، داروهای ضدافسردگی برایتان تجویز کند. چه قبل از بارداری مبتلا به افسردگی تشخیص داده شوید، چه افسردگی در طول بارداری داشته باشید و چه بعد از زایمان یا هر زمانی در زندگی، این را بدانید که اقدام برای درمان و برطرف کردن افسردگی از هر نوعی بسیار لازم و ضروری است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید