توانایی نشستن در کودکان

توانایی نشستن در کودکان

نشستن بدون کمک دیگران چشم‌انداز جدیدی از جهان به کودک می‌دهد. وقتی عضلات پشت و گردن او برای راست نگه داشتن پشتش به اندازهٔ کافی قوی شد و وقتی یاد گرفت پاهایش را در چه وضعیتی قرار دهد که روی زمین نیفتد، دیگر چیزی تا چهار دست‌وپا رفتن، ایستادن و سپس راه رفتن نمانده است. در این مطلب می‌توانید با زمان و سن نشستن در کودکان، چگونگی یاد گرفتن نشستن، راه‌هایی برای کمک به کودک در رشد این توانایی، تأخیر در ایجاد مهارت نشستن و مرحلهٔ بعد از پیدا کردن این توانایی در کودکان شیرخوار آشنا شوید.

زمان و سن نشستن کودک

کودک شما احتمالاً بین شش تا هفت ماهگی یاد می‌گیرد که با کمک بنشیند. او قبل از این، غلت خوردن و نگه داشتن سرش را یاد گرفته است. بیشتر کودکان بین هشت تا ۹ ماهگی می‌توانند بدون تکیه برای چند دقیقه بنشینند. همچنین کودکانی که نشستن را خوب یاد گرفته‌اند نیز گاهی به جلو روی زمین می‌افتند که یکی از دلایلش این است که کودکان معمولاً تمایل زیادی به ماندن برای مدت طولانی در حالت نشسته و قائم ندارند یا حتی ممکن است حوصله‌شان از نشستن سر برود و در وضعیت خود تغییر بدهند و دوباره به حالت خوابیده دربیایند.

چگونگی یادگیری نشستن در کودکان شیرخوار

شما تقریباً از همان روز اول می‌توانید کودک را با تکیه دادن به حالت نشسته دربیاورید، اما نشستن مستقل و بدن کمک تا زمانی که کودک روی سرش کنترل پیدا ‌کند اتفاق نمی‌افتد. از حدود چهار ماهگی به بعد،‌ عضلات گردن و سر کودک به سرعت قوی می‌شوند و او یاد می‌گیرد که وقتی روی شکم قرار گرفته است، سرش را بالا بیاورد و در آن حالت نگه دارد.

بعد از آن کودک یاد می‌گیرد که چگونه خود را روی دست‌هایش بلند کند و سینه‌اش را از زمین فاصله بدهد که چیزی شبیه حرکت شنا رفتن است. از هفت ماهگی ممکن است بتواند بدون کمک بنشیند، هرچند شما باید نزدیک او بمانید و دورش را بالش‌هایی بگذارید تا در صورت سقوط احتمالی او را نگه دارد.

به زودی کودکتان یاد می‌گیرد که چگونه با خم شدن به جلو و تکیه دادن یک یا هر دو دستش روی زمین تعادلش را در حالت نشسته حفظ کند. از هشت ماهگی او احتمالاً می‌تواند بدون تکیه بنشیند که دست‌هایش را آزاد می‌کند و بعد یاد خواهد گرفت که چطور در حالت نشسته خود را به یک شیء دلخواه برساند. در این مرحله، کودک حتی ممکن است قادر باشد که با تکیه دادن دست‌هایش از حالت دمر به حالت نشسته دربیاید. وقتی به هشت ماهگی برسد احتمالاً نشستن بدون تکیه را به خوبی یاد گرفته است.

کمک به کودک برای نشستن

بالا بردن سر و سینه به کودک کمک می‌کند که عضلات گردنش را تقویت کند و کنترل روی سر را که برای نشستن ضروری است پیدا کند. شما می‌توانید با تشویق او به بازی در حالت دمر و بعد ترغیب او به بالا آوردن سرش در این کار به او کمک کنید.

استفاده از یک اسباب‌بازی براق و صدادار یا یک آینه نیز روش خوبی برای اطمینان از سلامت بینایی و حس شنوایی اوست. وقتی کودکتان در نشستن مهارت پیدا کرد، اسباب‌بازی و دیگر اشیای جذاب را کمی دور از دسترسش بگذارید. این وسایل در حینی که سعی می‌کند روی دست‌هایش تعادل پیدا کند حواسش را به خود مشغول خواهد کرد. مثل همیشه و به ویژه زمانی که تازه در حال یادگیری نشستن است، حتماً نزدیک کودک بمانید تا در صورت افتادن مراقبش باشید. شاید هم کودکتان بخواهد این مهارت جدیدش را برای شما به نمایش بگذارد.

تأخیر در نشستن کودک

اگر کودکتان تا چهار ماهگی یاد نگرفت که سرش را با ثبات بالا نگه دارد و کمی بعد از آن یاد نگرفت که خود را روی دست‌هایش بلند کند و در ۹ ماهگی هنوز ناتوان از نشستن بدون تکیه است، این موضوع را با پزشکش در میان بگذارید.

کودکان به اشکال مختلفی مهارت‌ها را می‌آموزند و برخی سریع‌تر از دیگران هستند، اما کنترل روی سر برای نشستن ضروری است و یادگیری نشستن هم برای چهار دست وپا رفتن، ایستادن و راه رفتن ضروری است. همچنین به خاطر داشته باشید که نوزادان زودرس ممکن است دیرتر از همسالان خود به این نقطه یا دیگر نقاط عطف برسند.

مرحلهٔ بعد از نشستن کودک

کودکتان کشف می‌کند از حالت نشسته به جلو خم شود و و روی دست‌ها و زانوهایش تعادل پیدا کند. او ممکن است از همان شش یا هفت ماهگی هم یاد بگیرد که در حالت چهار دست‌وپا به جلو یا عقب حرکت کند و تا ۱۰ ماهگی در این کار مهارت پیدا می‌کند. کودک شما اکنون خیلی متحرک و خیلی هم کنجکاو است، بنابراین ایمن‌سازی خانه اهمیت زیادی دارد. همچنین بیشتر متخصصان اطفال توصیه می‌کنند برای شروع غذاهای جامد تا زمانی که کودک می‌تواند با حداقلِ تکیه بنشیند صبر کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط