مکیدن انگشت شست در کودکان

مکیدن انگشت شست در کودکان

مکیدن انگشت شست یکی از عادت‌هایی است که شاید شما هم در کودکتان دیده باشید. اما آیا این اتفاق مشکل‌ساز است؟ در این مطلب می‌توانید با دلایل مکیدن انگشت شست در کودکان و روش‌های رفع و کنترل آن در بچه‌ها آشنا شوید.

دلایل مکیدن انگشت شست در کودک

کودکان نوپا شست خود را می‌مکند، چون این کار برایشان آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است. کودک نوپای شما احتمالاً این عادت را وقتی هنوز در رحم بوده است تمرین می‌کرد و در آن مهارت پیدا کرده است.

در سن نوپایی یا خردسالی، کودکتان می‌تواند هنگامی که خسته است، ترسیده، کسل شده، کلافه یا بیمار است و یا تلاش می‌کند با مواردی جدید و پیچیدگی‌هایی مانند رفتن به مهد یا مراقبت یک پرستار کنار بیاید، به انگشت شست خود پناه ببرد. او همچنین ممکن است از انگشت شست خود برای کمک به خوابیدن استفاده کند و وقتی نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شود، دوباره خود را با این کار به خواب ببرد.

راهکارهای ترک مکیدن انگشت شست در کودک

هرچند تمام انگشت مکیدن‌های کودکان به یک اندازه مشکل‌ساز نیست اما بعضی مواقع هم لازم است که این عادت کودک کنترل شود. بیشتر کودکان در فاصلهٔ دو تا چهار سالگی مکیدن شستشان را متوقف می‌کنند. برخی این عادت را مدت طولانی‌تری ادامه می‌دهند، اما فشار و واکنش همسالان و بچه‌های دیگر در مدرسه که کودک را مسخره خواهند کرد، اغلب مانع بازدارندهٔ خیلی مؤثری در ترک این عادت است. برای بررسی بیشتر می‌توانید توصیه‌های زیر را نیز بخوانید:

ابتدا به دنبال دلیل باشید: اولین قدم در برطرف کردن این عادت، پیدا کردن دلیل آن است. باید ببینید چه زمانی و کجا کودکتان شروع به مکیدن انگشتش می‌کند. همین جست‌وجوی شما باعث خواهد شد تا شما کودکتان را بشناسید و احساس و احتیاجاتش را درک کنید و بتوانید راحت‌تر و بهتر آنها را برطرف کنید. نکاتی که در زیر به دنبال این راهکار مهم اولیه می‌آید، ناشی از همین شناخت شماست.

واکنش نشان ندهید: دعوا کردن، فریاد کشیدن یا تنبیه فرزندتان کمکی به ترک این عادت نخواهد کرد، زیرا او معمولاً متوجه نمی‌شود که در حال مکیدن انگشتش است. علاوه بر این، فشار به او برای متوقف کردن این کار می‌تواند میل کودک به انجام آن را حتی بیشتر کند. همچنین روش‌هایی مانند بستن یک باند کشی روی انگشت شست، برای کودک راهکار خوبی به نظر خواهد رسید، به ویژه اگر کودک به دلیل تسکین یافتن و احساس امنیت انگشتش را می‌مکد.

نظر پزشک کودکتان را بپرسید: به گفتهٔ برخی از دندان‌پزشکان، تا زمانی که دندان‌های دائمی‌ کودک شروع به درآمدن می‌کنند، مکیدن انگشت شست آسیبی به هم‌راستایی دندان‌ها و فک کودکان نمی‌کند و دندان‌های دائمی معمولاً تا شش سالگی شروع به رویش نمی‌کنند اما شما باز هم نظر پزشک کودک خودتان را بپرسید.

سن کودک را در نظر بگیرید: کودکان معمولاً وقتی روش‌های دیگری برای آرام کردن خود پیدا کنند، مکیدن انگشت شست را متوقف خواهند کرد. برای مثال، یک کودک نوپایی هنگام گرسنگی ممکن است انگشت شست خود را بمکد، اما یک کودک خردسال سه یا چهار ساله می‌تواند به راحتی در یخچال را باز کند و چیزی برای خوردن پیدا کند یا به جای آن از والدینش بخواهد به او غذا بدهند.

تکنیک و روش مکیدن انگشت کودک را زیر نظر بگیرید: تمام انواع مکیدن انگشت شست به یک اندازه آسیب‌رسان و مضر نیست. کارشناسان می‌گویند شدت مکیدن و فشار زبان است که دندان‌ها را دچار تغییر شکل می‌کند و بعدها استفاده از سیم‌کشی ارتودنسی را ضروری می‌کند. بچه‌هایی که انگشت شست خود را به شکل منفعل و بی‌حرکت در دهانشان قرار می‌دهند، کمتر از کودکانی که با شدت و شور و هیجان آن را می‌مکند احتمال داشتن مشکلات دندانی دارند.

پس اگر او شستش را به شدت می‌مکد، لازم است این عادتش را زودتر یعنی از حدود چهار سالگی مهار کنید. اگر متوجه تغییراتی در دهان یا دندانش شدید یا اگر مطمئن نیستید که آیا مکیدن انگشت شست برای کودکتان ایجاد مشکل می‌کند یا خیر، بهتر است با یک دندان‌پزشک کودکان مشورت کنید. اگر انگشت فرزندتان در اثر مکیدن قرمز می‌شود یا پوستش ترک می‌خورد، وقتی خوابیده به آن کرم مرطوب‌کننده بمالید، چون اگر وقتی بیدار است این کار را بکنید، ممکن است تمام کرم را بمکد.

فعالیت دیگری را جایگزین کنید: مکیدن انگشت شست را با فعالیت‌های دیگر قطع کنید. سعی کنید مکان‌ها و زمان‌هایی را که در آنها کودکتان احتمال بیشتری برای مکیدن انگشت شستش دارد بشناسید و حواسش را با یک فعالیت جایگزین مانند توپی لاستیکی برای پرتاب کردن یا تعدادی عروسک انگشتی پرت کنید.

احساس و نیاز کودک را بشناسید: اگر می‌دانید وقتی کودکتان خسته است تمایل به مکیدن انگشت شستش دارد، پس اجازه دهید کمی بیشتر بخوابد یا اگر وقتی کلافه است به انگشتش پناه می‌برد، به او کمک کنید احساسات خود را با حرف زدن و کلمات بیان کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط