انتخاب پزشک اطفال

انتخاب پزشک اطفال

پیدا کردن یک پزشک خوب و آگاه برای کودکتان نیز مثل انتخاب پزشک دوران بارداری خودتان، موضوع مهمی است. در طول سال اول زندگی کودک، بارها برای انجام مراقبت‌های پزشکی در رابطه با سلامت کودک، لازم است به مطب یک پزشک اطفال بروید، پس بهتر است با شناخت قبلی و در نظر گرفتن و رعایت نکات ضروری، یک پزشک مناسب برای کودکتان انتخاب کنید. در این مطلب می‌توانید با زمان مناسب‌تر برای انتخاب کردن یک پزشک اطفال برای کودکتان، توصیه‌هایی برای یافتن یک پزشک مورد اعتماد، دیدار با پزشک و رعایت مواردی هنگام مراجعه به مطب پزشک آشنا شوید.

زمان انتخاب یک پزشک اطفال

داشتن فرصت زیاد برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک پزشک خوب، امکان یک تصمیم‌گیری آگاهانه و دور از پشیمانی را به شما می‌دهد. به همین دلیل، برخی از والدین جست‌وجو برای انتخاب یک پزشک اطفال خوب را از زمان بارداری شروع می‌کنند و تا یک یا دو ماه قبل از تولد کودکشان معمولاً پزشک مورد نظرشان را انتخاب کرده‌اند. پس بهتر است شما هم حداقل از چهار ماه قبل از موعد زایمانتان شروع به تحقیق در مورد پزشکان مختلف کنید و هرگز فکر نکنید که این کار غیرضروری است، زیرا با توجه به شلوغی هفته‌های آخر بارداری تا یکی دو ماه بعدش، مطمئن باشید که بهتر است این کار را هرچه زودتر انجام دهید.

همچنین لازم است بدانید علاوه بر اینکه یک معاینۀ کلی در بیمارستان قبل از ترخیص نوزاد انجام می‌شود،‌ بین روز سوم تا پنجم بعد از تولد کودکتان، برای انجام آزمایشات غربالگری ضروری باید به پزشک اطفال یا در صورت نبودن پزشک به یکی از مراکز بهداشت مراجعه کنید. معاینۀ بعد از ترخیص نوزادتان به خصوص از نظر ارزیابی وضعیت شیر خوردن از سینۀ مادر، میزان وزن‌گیری و بررسی زردی اهمیت دارد و بهتر است تمام این موارد زیر نظر یک پزشک اطفال انجام شود.

توصیه‌هایی برای یافتن یک پزشک اطفال

بسیاری از والدین کودکشان را به جای هر بیمارستان یا مرکز دیگری، از ابتدا فقط پیش یک پزشک اطفال می‌برند. تمرکز روی سلامت کودکان و کار کردن هر روزه با بچه‌ها، به پزشکان اطفال برتری ویژه‌ای از این نظر می‌دهد. برای پیدا کردن یک پزشک اطفال خوب که به او اعتماد کنید و در طول روزها و سال‌های رشد کودکتان در کنار شما باشد، بهتر است از قبل با مواردی آشنا باشید و برنامه‌ریزی کنید:

پرس‌وجو و تحقیق: برای شروع از پزشک زنان و زایمان، ماما و والدین دیگری که می‌شناسید پرس‌وجو کنید. وقتی گزینه‌های خود را به دو یا سه پزشک محدود کردید می‌توانید برای بررسی آماده شوید.

تحقیق از اشخاص معرف: مردم از پزشکان چیزهای متفاوتی می‌خواهند و چیزی که برای شما مهم است شاید برای دیگری هیچ اهمیتی نداشته باشد، پس به جای حاشیه‌ها بهتر است از کسی که پزشک را به شما معرفی کرده است، در مورد آگاهی پزشک از آخرین پیشرفت‌های به‌روز علم پزشکی سؤال کنید یا ببینید که این پزشک چقدر برای پاسخ به سؤال‌هایشان وقت می‌گذارد.

زمان انتظار و هزینۀ ویزیت: از معرفتان بپرسید که معمولاً برای هر ویزیت چقدر باید منتظر بمانید و بد نیست اگر هزینۀ ویزیت پزشک را نیز جویا شوید.

قرارداد با بیمه و سوابق پزشک: قبل از انتخابتان می‌توانید مطمئن شوید همۀ پزشکانی که اسمشان را یادداشت کرده‌اید، طرف قرارداد با بیمۀ شما هستند یا خیر. بهتر است در اینترنت هم دربارۀ سوابق این پزشکان جست‌وجو کنید.

توجه به ساعات کاری و فاصلۀ مطب: به فهرستتان نگاه کنید تا ببینید مطب کدام یکی از این پزشکان نزدیک‌تر و ساعات کاری کدامشان مناسب و بهتر است. بهترین پزشک موجود هم وقتی دسترسی به مطبش سخت باشد ممکن است از این فهرست حذف شود. کافی است تصور کنید که در ساعتی اوج شلوغی و ترافیک با یک بچۀ بیمار به آنجا بروید. البته تصمیم‌گیری در این موارد در نهایت به عهدهٔ خودتان خواهد بود.

ملاقات حضوری: ملاقات رودَررو با خود پزشک می‌تواند برای شما مشخص کند که آیا او گرمی، حساسیت و تعهدی که شما می‌خواهید را دارد یا خیر. با مطب هر کدام از پزشکان تماس بگیرید و ‌بگویید که به دنبال یک پزشک اطفال برای کودکتان هستید. اگر چیزهایی که شنیدید به نظرتان خوب بود، یک وقت بگیرید، ‌به مطب بروید تا بتوانید با پزشک را ملاقات کنید و بقیۀ سؤالاتتان را از او بپرسید.

توجه به نکاتی در مطب: به فضای مطب توجه کنید و مثلاً ببینید که اتاق انتظار جداگانه برای کودکان بیمار و سالم وجود دارد یا چقدر تمیز است. بررسی کنید که مطب با خودرو یا وسایل نقلیۀ عمومی به راحتی قابل دسترسی است یا این امکان را ندارد. بد نیست اگر دستشویی مطب را نیز بررسی کنید. همچنین در زمانی که منتظر هستید، از مادران دیگر در مورد نگرانی‌هایی که دارید سؤال‌های مشخص و کوتاهی مثل زمان یک معاینۀ معمولی کودک را بپرسید که در بهترین حالت باید حداقل ۲۰ دقیقه باشد. اما از سؤال‌پیچ کردن مادرانی که کودک بیماری دارند خودداری کنید، زیرا احتمالاً خسته و نگران هستند.

دیدار با پزشک

هنگامی که به مطب یکی از پزشکانی که انتخاب کرده‌اید می‌روید، به یاد داشته باشید این شما هستید که او را برای مراقبت از کودکتان انتخاب می‌کنید، به ویژه اگر معمولاً در برابر پزشکان احساس دستپاچگی می‌کنید، پس بدون نگرانی سؤال‌هایتان را از او بپرسید و خیلی آگاهانه تحقیق کنید. بهتر است از قبل، فهرستی از همۀ سؤالات و نگرانی‌های خود تهیه کنید و همراه ببرید. از قبل آدرس مطب پزشک و مسیر رسیدن به آنجا را نیز بررسی کنید. برخی از موارد دیگری که می‌توانید به آنها توجه کنید شامل موارد زیر است:

  • نظر کلی پزشک در مراقبت و بزرگ کردن بچه‌ها چیست؟
  • نظر او دربارۀ شیردهی، ختنه، طب سنتی، اصول خواب، ‌مهدکودک، پرستار بچه و مسائل تربیتی چیست؟
  • یک معاینۀ معمول کودک چقدر طول می‌‌کشد؟
  • در طول ساعات کار مطب، در مورد سؤالات تلفنی چه کاری انجام می‌شود؟
  • آیا در خارج از ساعات کار می‌توانید با پزشک تماس بگیرید؟
  • اگر مطب پزشک بسته است، باید چه کنید و با چه کسی تماس بگیرید؟
  • آیا احساس می‌کنید که پزشک با عجله حرف می‌زند و می‌خواهد فوراً به ویزیت بیمار بعدی برسد؟
  • آیا منشی و کارکنان مطب مؤدب و صبور هستند؟

علاوه بر این سؤال‌ها،‌ به موضوعات نامحسوسی مثل سبک کاری پزشک هم توجه کنید. آیا پزشکی می‌خواهید که به شما گزینه‌های متعددی می‌دهد و اجازه می‌دهد که شما تصمیم بگیرید کدام برای کودکتان بهتر است یا پزشکی را ترجیح می‌دهید که فقط دستورات مشخصی می‌دهد؟ یا اینکه در نهایت و به‌طورکلی شما و پزشک دیدگاه‌های مشابهی در مورد موضوعاتی مثل شیردهی و خواب و تربیت کودکان دارید یا خیر؟ پاسخ این سؤالات کمک می‌کند تا فهرستتان را به تنها چند پزشک محدود کنید و از میان آنها یکی را انتخاب کنید.

تردید بعد از انتخاب پزشک

اگر پس از تحقیق و جست‌وجوهای فراوان، بالاخره پزشکی را انتخاب کرده‌اید ولی بعد از تولد کودکتان و چند بار رفتن به مطب دچار تردید شده‌اید، لازم است با همسرتان یا یک فرد آگاه دیگر نیز مشورت کنید تا دوباره تصمیم بگیرید. اگر مشکل حل نمی‌شود یا به نظر نمی‌رسد که پزشک به نگرانی‌های شما ‌بپردازد، در مورد تغییر پزشک کودک تردید نکنید. پزشک کودکتان کسی است که رشد و بزرگ شدن کودکتان و شیوۀ تربیتی شما را در تمام دوران کودکی فرزندتان هدایت خواهد کرد، پس شما به پزشکی نیاز دارید که با او راحت و مورد اعتمادتان باشد و در صحبت کردن با او نیز کاملاً راحت باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط