تکنیک هچینگ و بهبود لانه‌گزینی در روش لقاح خارج از رحم

تکنیک هچینگ و بهبود لانه‌گزینی در روش لقاح خارج از رحم

ناموفق بودن لقاح خارج از رحم یا ivf می‌تواند مایوس‌کننده باشد که معمولاً به خاطر ناتوانی رویان در لانه‌گزینی رحم رخ می‌دهد. در مورد زنانی که حداقل یک دورۀ ناموفق ivf داشته‌اند، ممکن است متخصص باروری، انجام شیوۀ هچینگ (hatching) را برای کمک به لانه‌گزینی رویان پیشنهاد کند. در این مطلب می‌توانید با تکنیک هچینگ و بهبود لانه‌گزینی در روشivf آشنا شوید.

چگونگی انجام روش هچینگ

در روش درمان آی وی اف، پس از بارور کردن تخمک در آزمایشگاه، تقسیم سلولی شروع می‌شود. در مراحل اولیۀ رشد، رویان توسط یک پوشش پروتئینی به نام زوناپلوسیدا احاطه شده است. رویان برای ادامۀ رشد و لانه‌گزینی در دیوارۀ رحم باید از پوشش پروتئینی زوناپلوسیدا خارج شود.

در یک باروری عادی، این لایه به کمک آنزیم‌هایی که از رویان و رحم ترشح می‌شود نازک و امکان چسبیدن جنین به دیوارۀ رحم فراهم می‌شود. در روش ivf، برخی از عوامل مانند سن مادر و سطح بالای fsh در خون مادر ممکن است مانع نازک شدن این پوسته شود و شانس لانه‌گزینی کاهش پیدا می‌کند.

تحقیقات دانشمندان در رابطه با ivf، نشان داده است که رویان‌هایی با پوستۀ زوناپلوسیدای نازک‌تر در لانه‌گزینی موفق‌تر بوده‌اند. به همین دلیل، متخصصان برای بهبود شانس لانه گزینی جنین در روش ivf، تکنیک جدیدی را برای نازک کردن مصنوعی این لایه ابداع کرده‌اند. هچینگ، یک روش آزمایشگاهی است که در آن متخصص رویان‌شناسی در زیر میکروسکوپ با استفاده از لیزر یا مواد شیمیایی، پوستۀ زوناپلوسیدای رویان را نازک می‌کند تا به لانه‌گزینی او در رحم بعد از انتقال کمک شود. عمل هچینگ معمولاً در روز چهارم رشد رویان انجام می‌شود که به طور متوسط به شش تا هشت سلول تقسیم شده است. انجام فرایند هچینگ در آزمایشگاه و پیش از انتقال جنین انجام می‌شود و نیازی به حضور مادر نیست.

موارد تجویز و میزان موفقیت روش هچینگ

تکنیک هچینگ می‌تواند به زوج‌هایی کمک کند که احتمال دارد رویان‌های آنها انرژی کافی برای پاره کردن پوسته و لانه‌گزینی را نداشته باشد. تکنیک هچینگ معمولاً در شرایط زیر به زنان توصیه می‌شود:

  • سن بالاتر از ۳۷ سال
  • دو دورۀ ناموفق ivf یا بیشتر
  • در موارد انتقال رویان منجمد
  • پایین بودن کیفیت رویان و رشد آهسته و نامناسب بودن آن

این تکنیک در افرادی که دو دورۀ ناموفق ivf داشته‌اند باعث افزایش شانس موفقیت می‌شود. نتایج یک پژوهش نشان داده است که با انجام هچینگ در تمامی زنان شرکت‌کننده در این پژوهش، درصد چسبندگی رویان به دیوارۀ رحم، به خصوص در زنان بالای ۳۷ سال یا زنانی که سطح هورمون fsh آنها بیشتر از حد طبیعی بود، افزایش یافته است.

از آنجا که تکنیک هچینگ یا لیزر هچینگ، یک روش مدرن و مشکل است، میزان موفقیت آن به تجربه و مهارت متخصص رویان‌شناسی ارتباط دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود در صورت پیشنهاد پزشک برای هچینگ، در مورد میزان موفقیت و توانایی کلینیک از پزشک خود سؤال کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط