شیرخشک پودری یا شیرخشک مایع

شیرخشک پودری یا شیرخشک مایع

والدین به دلایل مشخص و مهمی تصمیم به دادن شیر خشک به کودکشان می‌گیرند. نمی‌خواهیم در مورد این موضوع که چنین کاری درست است یا غلط بحث کنیم، زیرا بیشتر والدین با مزایای شیر مادر آگاه هستند ولی گاهی شرایط به شکلی پیش می‌رود که نیاز به تغذیهٔ کودک با شیر خشک به وجود می‌آید. انتخاب شیر خشک مناسب به عنوان یک غذای خوب و سالم برای کودکتان یا در مواقع بیماری‌ای مثل سرماخوردگی‌های کودکان که فرزند شما به مایعات بیشتری نیاز دارد، تصمیمی کاملاً مهم است. هنگام انتخاب و خرید شیر خشک باید شکل و فرم آن مثل پودر و مایع و نوع آن مثل پروتئین، کربوهیدرات و دیگر مواد تشکیل‌دهندۀ آن را در نظر بگیرید. با خواندن این مطلب و تأیید و نظرات پزشک کودکتان می‌توانید مناسب‌ترین شکل شیر خشک برای کودکتان را انتخاب کنید.

چند شکل شیر خشک داریم؟

شیر خشک‌ها چند شکل دارد که اغلب دو شکل آن در بازار بیشتر موجود است. این دو مدل معمول‌تر می‌تواند به شکل زیر باشد:

شیر خشک پودری

شیر خشک پودری اقتصادی‌ترین نوع شیر خشک و به دلیل تولید زبالۀ کمتر بیشتر با محیط زیست سازگار است. این نوع شیر خشک فضای کمتری را در هنگام حمل و نقل، در کابینت آشپزخانه یا در سطل زبالۀ خانهٔ شما می‌گیرد، زیرا یک عدد آن برای مدتی غذای کودک شما را تأمین می‌کند ولی هر قوطی شیر خشک مایع را فقط یک بار می‌توان استفاده کرد، به همین دلیل باید در تعداد خریداری شود. اما از طرفی هم آماده کردن شیر خشک پودری زمان می‌برد و باید دستورات روی هر قوطی خاص شیر خشک را دقیقاً دنبال کنید تا بتوانید برای کودکتان شیر آماده کنید. بعد از باز کردن قوطی نیز معمولاً تا یک ماه می‌توانید از آن استفاده کنید اما در هر صورت تاریخ تولید و انقضای روی قوطی را نگاه کنید.

در مورد انواع شیر خشک بیشتر بدانید.

شیر خشک مایع

شیر مایع نوزاد راحت‌ترین نوع شیر خشک برای استفاده است. نیازی به مخلوط کردن و اندازه‌گیری ندارد، فقط کافی است درش را باز کنید و در شیشه‌شیر یا لیوان بریزید تا به کودک بدهید. البته راحتی استفاده از شیر خشک‌ مایع بی‌دلیل هم نیست، چون این نوع شیر خشک‌ها معمولاً از شیر خشک‌های پودری گران‌تر است. شیر خشک‌های مایع را داروخانه موقع خرید از یخچال یا محل نگهداری خاصی به شما می‌دهد و پس از باز شدن نیز طول عمر کمی دارند و باید طی ۴۸ ساعت مصرف شوند. همچنین، از آنجا که شیر خشک‌های مایع اغلب رنگشان از شیر خشک‌های پودری تیره‌تر و کرم‌ رنگ است، بسیاری از مادران می‌گویند که شیر خشک آماده احتمال بیشتری برای لک کردن لباس‌های نوزاد دارد.

چند نوع شیر خشک داریم؟

غیر از شکل و فرم شیر خشک‌ها لازم است انواع شیر خشک را هم بشناسید، مثل

  • شیر خشک مبتنی بر شیر گاو
  • شیر خشک نیمه‌هیدرولیز و تمام‌هیدرولیز
  • شیر خشک مبتنی بر سویا
  • شیر خشک فاقد لاکتوز
  • شیر خشک برای نوزادان زودرس
  • شیر خشک برای نوزاد با وزن پایینی هنگام تولد
  • شیر خشک متابولیک
  • شیر خشک ارگانیک

با پزشک فرزندتان نیز مشورت کنید تا بتوانید به درستی و بدون نگرانی تصمیم بگیرید. 

برخی پزشکان معتقدند که بیشتر اوقات، شیر خشک‌های ویژه، بسیار گران‌تر از شیر خشک‌های معمولی هستند اما از لحاظ ارزش غذایی، تفاوت قابل توجهی ندارند. دستگاه گوارش نوزادان در طول شش ماه اول زندگی‌شان تطبیق و سازگاری بسیار زیادی را تجربه می‌کند که طبیعی است و شرایط بسیار کمی وجود دارد که در آن نوزادان نیازمند شیر خشک‌های گران‌تر هستند. اگر فکر می‌کنید خوردن یک شیر خشک ویژه ممکن است برای فرزندتان مزیتی داشته باشد قبل از خرید و انبار کردن آن، با پزشک کودکتان صحبت کنید.

 مطلب خرید شیر خشک را از دست ندهید. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط