چطور به یک کودک دو ساله بگویید جیغ نزند؟

چطور به یک کودک دو ساله بگویید جیغ نزند؟

ولوم صدای کودک دو ساله‌ٔ شما نه به دلیل این که قصد دارد شما را آزار دهد، بلکه به دلیل پر بودن از شور زندگی بالا می‌رود. او در حال کشف قدرت صدای خود است و در حال آزمایش این است که چه کارهایی می‌تواند با آن انجام دهد.

اگر می‌توانید تحمل کنید، سعی کنید در مورد آن اظهار نظر یا انتقادی نکنید. اما اگر واقعاً این صدای پرشور روی اعصابتان رفته است، از او بخواهید با صدای همیشگی خودش حرف بزند و داد و فریاد را متوقف کند. مثلاً با خونسردی بگویید: «من تحمل جیغ رو ندارم عزیزم. باعث شده سردرد بدی بگیرم». ولی جیغ زدن متقابل بر سر او برای این‌که دست از جیغ زدن بردارد کمکی نخواهد کرد، بلکه فقط به او پیام می‌دهد که صدای بلندتر غالب و پیروز خواهد بود.

شما همچنین می‌توانید سعی کنید از آن یک بازی بسازید. با گفتن «بیا هر دو تا جایی که می‌تونیم بلند جیغ بزنیم» نیازش را برآورده کنید و در جیغ زدن همراه او شوید. سپس با گفتن «حالا وقتشه ببینیم کی می‌تونه بهتر پچ‌پچ کنه؟» میزان صدا را کم کنید. بعد بازی را به سمت سایر حرکات مانند قرار دادن دست روی گوش یا پرش به بالا و پایین ببرید. این باعث می‌شود بفهمد که جیغ زدن فقط یکی از کارهای سرگرم‌کننده‌ای است که او می‌تواند انجام دهد.

همچنین کودکان دو ساله، به ویژه فرزندان اول خانواده به این دلیل جیغ می‌کشند که خواهان توجه والدین خود هستند. این روش آنهاست برای گفتن «هی، به من نگاه کن» است. ممکن است کودک شما دوقتی شما و همسرتان با هم صحبت می‌کنید صدای خود را بلند کند تا توجهتان را به سمت خودش معطوف کند. در این حالت، سیگنالی، مثلاً انگشت بلندشده اختراع کنید که به او بگوید شما می‌دانید که او می‌خواهد صحبت کند اما باید منتظر نوبت خود بماند نه این‌که جیغ بزند. با قطع صحبت خودتان نیز به او جواب ندهید، در عوض سیگنال را نشان دهید، صحبت خود را تمام کنید، سپس به طرف او برگردید. اگر موفق شد بدون برپا کردن الم‌شنگه صبر کند، با ستایش به او پاداش بدهید. اگر سیگنال را نادیده گرفت، معنی‌اش را به او یادآوری کنید و دفعه‌ٔ بعد دوباره امتحان کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

0 دیدگاه

دیدگاه شما

در حال بارگزاری..