«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

کمرم درد می‌کند، آیا می‌توانم از کیسۀ آب گرم یا پماد استفاده کنم؟

پماد پیروکسیکام و دیکلوفناک خیر، اما می‌توانید با رعایت احتیاط از کیسۀ آب گرم استفاده کنید. کمردرد در دوران بارداری مشکل بسیار رایجی است که ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی، افزایش وزن، تغییر مرکز ثقل بدن و حتی استرس باشد. یکی از راه‌های کاهش دردها، ورزش‌های دوران بارداری است. زنان باردار می‌توانند از آغاز بارداری با انجام تمرین‌های تقویت کمر و تقویت عضلات شکم از بروز کمردرد جلوگیری یا از شدت آن کم کند.

برای رفع کمردرد بارداری، اگر امکان دارد به استخرهای مناسب بارداری بروید و در آب قدم بزنید. اگر می‌خواهید درد کمرتان با گرم کردن بهتر شود، بهتر است کیسۀ آب گرم را در حوله‌ای بپیچید و روی کمر خود بگذارید. هر چند دقیقه یک بار، کیسه را از کمر خود جدا کنید و بعد از چند دقیقه دوباره آن را بگذارید تا دمای آن ناحیه از بدنتان بیش از حد بالا نرود. همچنین توجه داشته باشید که به هیچ عنوان کیسۀ آب گرم را روی شکم خود قرار ندهید. استفاده از کمربندهای بارداری هم می‌تواند راه خوبی برای کاهش کمردرد باشد. اگر قبلاً کمردردهایتان را با پمادهای پیروکسیکام و دیکلوفناک تسکین می‌دادید، بهتر است در بارداری از آنها استفاده نکنید و حتماً در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

سؤالات مشابه :

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری