«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

من بهداشت را رعایت می‌کنم، اما چرا باز به عفونت واژن مبتلا می‌شوم؟

ابتلا به عفونت قارچی واژن در بارداری بسیار رایج است، اما لازم است با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.
هرچند رعایت بهداشت اندام تناسلی اهمیت بسیار زیادی دارد، اما نمی‌تواند از عفونت قارچی به طور کامل جلوگیری کند. بسیاری از زنان در حالت عادی قارچ‌هایی میکروسکوپی در واژن خود دارند و زمانی این قارچ‌ها مشکل‌ساز می‌شود که به سرعت رشد کنند. در بارداری به دلیل ترشح هورمون استروژن، شرایط برای رشد قارچ‌ها آماده می‌شود و ممکن است شما علائمی مثل ترشح پنیری‌شکل، خارش، التهاب و سوزش ادرار بگیرید.
اگر پیش از بارداری برای رفع عفونت قارچی از فلوکونازول استفاده می‌کردید، توصیه می‌شود که در بارداری اکیداً از این دارو استفاده نکنید. این دارو می‌تواند برای شما و جنین در بارداری خطرناک باشد. برای رفع قارچ واژن به پزشک مراجعه کنید. او احتمالاً برایتان پماد کلوتریمازول تجویز خواهد کرد که حداقل هفت روز متوالی باید آن را استعمال کنید.
وجود رطوبت باعث تکثیر قارچ‌ها می‌شود. بنابراین از لباس ‌زیر نخی استفاده کنید که می‌تواند هوا را عبور دهد و حتماً پس از دستشویی رفتن، ناحیۀ تناسلی خودتان را از جلو به عقب خشک کنید. همچنین شلوارها و لباس زیر تنگ و چسبان نپوشید و سعی کنید در رژیم غذایی خود، میوه‌ها و سبزیجات تازه و ماست پروبیوتیک را بگنجانید. علاوه بر اینها سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، زیرا استرس و اضطراب سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

سؤالات مشابه :

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری