«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

زیاد شست‌وشو می‌کنم، آیا استفادهٔ زیاد از مواد شوینده برای جنین خطرناک است؟

بهتر است مواد شیمیایی کمتری استفاده کنید.

استفاده از مواد شوینده در بارداری برای شما می‌تواند مضر باشد و هر چیزی که سلامت شما را تهدید کند، می‌تواند برای جنین هم خطرناک باشد. به عنوان نمونه استفاده از سفیدکننده که معمولاً با نام وایتکس شناخته می‌شود، می‌تواند باعث تورم و التهاب دستگاه تنفسی شود و در صورت ادامه‌دار شدن، شما را دچار تنگی نفس کند.

تنگی نفس خود به تنهایی یکی از عوارض بارداری است که استفادۀ مکرر از مواد شوینده مانند سفیدکننده‌ها، کف‌شوی‌ها و دیگر پاک‌کننده‌ها می‌تواند شدت ـن را بیشتر کند و به مرور اکسیژن‌رسانی به جنین و بافت‌های بدن او را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر عادت دارید که مدام همه جا را تمیز کنید، می‌توانید از مواد شویندۀ کم‌خطرتر استفاده کنید. مثلاً اگر قبلاً برای شستن سرویس بهداشتی از وایتکس استفاده می‌کردید، حالا می‌توانید با کمی نوشابه آن را بشویید. سرکه هم برای شستن سرویس بهداشتی مناسب است. شب‌ها قبل از خواب، تمام سطوحی را که می‌خواهید تمیز شود، به سرکه آغشته کنید و روز بعد آن را آب‌کشی کنید. مخلوط جوش ‌شیرین و آب هم تمیزکنندۀ مناسبی برای سطوح مختلف مثل اجاق گاز است. حتی می‌توانید از مخلوط جوش ‌شیرین و نمک هم به عنوان لوله‌بازکن استفاده کنید. توجه داشته باشید هنگام شست‌وشوی جاهای مختلف خانه، حتماً دستکش بپوشید. اگر همچنان اصرار دارید که از مواد شوینده استفاده کنید، ترجیحاً انجام آن را به همسر خود واگذار کنید. اگر خودتان انجام می‌دهید، حتماً دستکش بپوشید و برچسب‌های هشدار روی بسته‌بندی را بخوانید.

سؤالات مشابه :

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری