«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

در اوایل بارداری هستم و شب‌ها خوابم نمی‌برد، چه کار کنم؟

سعی کنید با راهکارهای ساده ولی مؤثر با مشکلات سه‌ماهۀ اول کنار بیایید.
بی‌خوابی شب در سه‌ماهۀ اول مشکل رایج زنان باردار است که دلایلی مثل خستگی بیش از حد، تکرر ادرار، تهوع، افزایش حجم پستان‌ها و خواب‌های کوتاه روزانه دارد. هر کدام از این دلایل ممکن است با گذشت زمان و پیشرفت بارداری از بین رود یا برای شما عادی شود. اگر به دلیل تهوع شبانه نمی‌توانید بخوابید، سعی کنید در وعدۀ شام غذای سبکی بخورید و از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. همچنین بهتر است فاصلۀ شام خوردن و خوابیدن را کمی طولانی‌تر کنید.
اگر هر شب چند بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید و این موضوع خواب شما را به هم ریخته است، سعی کنید در ساعات بعد از شام، آب کمتری بنوشید و آن میزان آبی که بدنتان باید دریافت کند را در طول روز دریافت کنید. ایدۀ خوبی است که برای دستشویی لامپ کم نورتری را انتخاب کنید تا نور ناشی از لامپ خواب شما را بر هم نزند. همچنین بهتر است در ساعت‌های نزدیک خواب، چای و قهوه هم ننوشید. اگر هم سینه‌هایتان حجیم یا حساس شده است، می‌توانید قبل از خواب کمی به آنها لوسیون بزنید و سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. همچنین برای خوابتان یک برنامۀ منظم داشته باشید.

سؤالات مشابه :

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری