«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

آیا وکیوم و فورسپس به نوزاد آسیب می‌زند؟

معمولاً نه، اما یه عوامل بسیاری وابسته است.
زمانی که دهانۀ رحم باز می‌شود، اما زایمان و خروج نوزاد صورت نمی‌گیرد، ممکن است پزشک از دستگاه‌هایی مثل وکیوم و فورسپس برای انجام زایمان استفاده کند تا جنین با توقف در کانال زایمانی مادر دچار عارضه نشود. وکیوم و فورسپس، هر دو از وسایل رایج مورد استفاده در این شرایط است. وکیوم یک دستگاه مکنده است که به سر جنین متصل می‌َشود و همزمان با فشار دادن مادر، جنین را به خارج از رحم می‌کشد. فورسپس هم یک ابزار انبری‌شکل است که اطراف سر جنین قرار می‌گیرد.
در هر دو روش، احتمال آسیب به نوزاد بسیار کم است. این که نوزاد در روند زایمان با ابزارهای کمکی آسیب ببیند یا خیر، به مهارت پزشک و عوامل دیگری مانند میزان همکاری مادر ارتباط دارد. در روش وکیوم، ممکن است نوزاد پس از تولد کبودی برجسته‌ای روی سرش داشته باشد که به مرور از بین می‌رود. همچنین امکان بسیار کمی هم وجود دارد که جنین در اثر فشار دچار خونریزی شبکیه شود. در روش فورسپس هم ممکن است روی سر و صورت نوزاد کبودی‌های ظاهر شود که بعد از چند هفته از بین می‌رود. همچنین در موارد بسیار نادری خطر آسیب به عصب صورت نوزاد هم وجود دارد.

سؤالات مشابه :

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری