«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی و یکم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی و یکم

در هفتۀ ۳۱ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک گل‌کلم است. قد فرزند شما از نوک سر تا کف پا حدود ۴۲ سانتی‌متر و وزن او حدود یک کیلو و ۶۰۰ گرم ‌خواهد بود. هنوز برخی اندام‌ها در حال تکامل یافتن هستند، اما رشد فرزند شما از این هفته بر افزایش ذخایر چربی و توده‌های ماهیچه‌ای متمرکز ‌می‌شود. حواس پنج‌گانۀ او همچنان در حال تکامل یافتن است. چشم‌های کاملاً باز کودک به نور و تاریکی پاسخگوست و عنبیه‌‌‌ها تنگ و گشاد ‌می‌شود. البته چشم‌ها هنوز به خوبی قادر به تمرکز بر روی اشیا نیست، مگر اینکه چیزی مثل دست کودک بسیار به چشمان او نزدیک شود.

یک موسیقی برای کودکتان پخش کنید تا در صورت لذت بردن از آن، همزمان با ریتم آهنگ حرکت کند. تحقیقات نشان داده است که کودک در این سن، برخی نوا‌ها را به انواع دیگر ترجیح ‌می‌دهد. فرزند شما نه تنها قادر به تشخیص صدای شما و همسرتان خواهد بود، بلکه درصورتی‌که زمان زیادی را با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان ‌می‌گذرانید، کودک ‌می‌تواند صدای آن فرد را نیز تشخیص دهد. شاید در چند هفتۀ اخیر متوجه افزایش فعالیت‌های فرزندتان شده باشید، اما در حدود هفتۀ ۳۱ حرکات او به میزان ثابتی ‌می‌رسد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری