«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی و هشتم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی و هشتم

در هفتۀ ۳۸ بارداری، کودک که برای ورود به جهان خارج از رحم آماده می‌شود، در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک خربزه است. قد او حدود ۵۰ سانتی‌متر خواهد بود و نزدیک به ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم وزن دارد. بدن او با تجمع چربی، به اضافه کردن وزن ادامه می‌دهد و قد او نیز احتمالاً کمی ‌بلندتر می‌شود. با این وجود که ممکن است کرک‌های جنینی تا به حال از بین رفته باشد، اما تعدادی موهای ظریف بر روی شانه‌ها و بخش فوقانی کمر کودک باقی مانده است. مقدار زیادی از مادۀ سفید وِرنیکس که سطح پوست کودک را پوشانده بود نیز باید تا به حال از بین رفته باشد. همچنین استخوان‌ها سخت شده است.

با نزدیک شدن به روزهای آخر بارداری، تغییراتی در جفت رخ می‌دهد و جفت دیگر مثل گذشته قادر به فعالیت نیست. این اتفاق ممکن است در هر زمانی طی چند هفتۀ آینده بیفتد. پس از این اتفاق، غدۀ هیپوفیز کودک، هورمون اکسی‌توسین و کورتیزول ترشح می‌کند. هر دو هورمون از جفت عبور می‌کند و وارد جریان خون شما می‌شود که باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین در بدن شما و تحریک شروع انقباضات درد زایمان می‌شود. هورمون کورتیزولی که از بدن کودک ترشح شده، هورمون‌های خاصی را در بدن شما تغییر داده است و باعث تولید نوعی مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها می‌شود که برای دهانۀ رحم مثل نرم‌کننده عمل می‌کند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری