«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی و نهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی و نهم

در این هفته، کودک شما در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک کدو حلوایی است. قد متوسط او در هفتۀ ۳۹ بارداری ۵۱ سانتی‌متر و وزن او حدود ۳ کیلو و ۴۰۰ گرم خواهد بود. قطر سر کودک نیز حدود ۱۰ سانتی‌متر است. وزن فرزند شما تا پیش از روز تولد کمی بیشتر می‌شود و پوست او روشن‌تر و ضخیم‌تر خواهد شد. با این وجود که فرزند شما در این هفته فضای زیادی برای تحرک ندارد، اما هنوز قادر به حس کردن حرکات او بیشتر به صورت پیچ و تاب خوردن و لگد زدن خواهید بود.

به صورت همزمان، فرزند شما طی چند هفتۀ اخیر در حال بلعیدن مایع آمنیوتیک و مواد زایدی نظیر سلول‌های مردۀ پوستی و خونی، کرک‌های جنینی ریزی که از سطح بدنش ریخته و دیگر مواد زاید بوده است. این مواد در روده به مکونیوم یا همان اولین مدفوع نوزاد تبدیل می‌شود که رنگ مشکی متمایل به سبز دارد. مکونیوم را ممکن است هنگام پاره شدن کیسۀ آب یا پس از زایمان ببینید. جفت همچنان برای کودک مواد مغذی و اکسیژن فراهم می‌کند و ممکن است درد زایمان همین روزها آغاز شود یا تا دو هفتۀ دیگر آغاز نشود. به محض تولد نوزاد و تنفس اولین نفس‌ها، بند ناف دیگر عملکردی ندارد و تغییراتی که در قلب کودک اتفاق می‌افتد باعث پمپ شدن خون به ریه‌‌های او می‌شود. تمامی ‌سیستم‌‌های بدن تکامل یافته و برای زندگی خارج از رحم آمادهاند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری