«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی و سوم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی و سوم

در هفتۀ ۳۳ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک آناناس است. قد او حدود ۴۴ سانتی‌متر و وزن او نزدیک به ۲ کیلوگرم است. استخوان‌ها که قبلاً انعطاف‌پذیر بوده‌اند حالا محکم‌تر ‌می‌شوند و تبدیل به استخوان سخت ‌خواهند شد. تنها استثناء استخوان‌های جمجمه است که از هم مجزا و نرم باقی ‌می‌ماند تا کودک بتواند هنگام زایمان در مسیر کانال زایمان پایین بیاید. مغز و سیستم عصبی فرزند شما حالا کاملاً تکامل یافته و برای جهان خارج از رحم آماده است.

در این هفته فضای زندگی در داخل رحم محدود شده است و دست و پاهای کودک جمع ‌می‌شوند. بنابراین با این وجود که همچنان باید حرکات کودک برای شما محسوس باشد، اما توقع نداشته باشید که او به اندازۀ ماه پیش تحرک داشته باشد. در این هفته از بارداری، اغلب کودکان در وضعیت بریچ قرار می‌گیرند، یعنی پاهایشان به طرف لگن مادر است، ولی احتمال کمی نیز وجود دارد که برخی از آنها در وضعیتی قرار ‌بگیرند که سر آنها رو به پایین است تا آمادۀ تولد شوند که البته این موضوع در مورد همۀ کودکان صادق نیست و اغلب آنها همچنان به تغییر وضعیت خود ادامه ‌می‌دهند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری