«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی و دوم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی و دوم

در هفتۀ ۳۲ بارداری، فرزند شما در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک کلم‌پیچ است و قدی در حدود ۴۳ سانتی‌متر و وزنی نزدیک به یک کیلو و ۸۰۰ گرم دارد. با ضخیم‌تر شدن لایۀ چربی زیر پوست که تنه و اعضای بدن را احاطه می‌کند، فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود و قطر سر او به حدود ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد. طی چند هفتۀ آینده، رشد کودک به حدی سریع است که بین این هفته تا موعد زایمان، حدود یک سوم تا نصف وزن مناسب تولد را اضافه خواهد کرد. پوست کودک نرم و صاف شده است و صورتی‌تر و مات‌تر به نظر می‌رسد. به احتمال زیاد در این هفته موهای سر او کل سطح سر را پوشانده‌اند، اما ممکن است فرزند شما فقط چند تار مو داشته باشد. پُرمویی نوزاد در زمان تولد الزاماً به این معنا نیست که در طول زندگی موهای پرپشتی خواهد داشت.

در این مرحله از دوران بارداری، شما دیگر به حرکات کودک عادت کرده‌اید و ممکن است متوجۀ الگوی روزانۀ حرکات فرزندتان شده باشید و بدانید در چه وقت‌هایی از روز احتمالاً فعالیت بیشتری خواهد داشت. البته با تنگ‌تر شدن فضای داخل رحم برای فرزندتان و قرار گرفتن دست و پای او در موقعیت جنینی، ممکن است حرکات کودک به تدریج آهسته‌تر شود و تغییر کند. همچنین او می‌تواند سر خود را از سمتی به سمت دیگر حرکت دهد. اگر فرزند شما پسر است، احتمالاً بیضه‌های او به درون کیسۀ بیضه وارد شده است، اما شاید هنگام تولد او متوجه شوید که یکی یا هر دو بیضه‌ها هنوز وارد کیسۀ بیضه نشده است. این مسئله‌ای شایع است و احتمال اینکه بیضه‌ها تا سن شش ماهگی فرزندتان وارد کیسۀ بیضه شود، بیشتر است. حتی درصورتی‌که کودک در این هفته از بارداری متولد شود، این احتمال که خطری او را تهدید کند کم است. در هفتۀ ۳۲ بارداری، معمولاً ریه‌ها به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که در صورت متولد شدن در این هفته، او بتواند با کمترین کمک‌های پزشکی، زندگی نسبتاً سالمی داشته باشد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری