«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سی‌ام

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سی‌ام

در هفتۀ ۳۰ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک بادمجان است. قد او حدود ۴۰ سانتی‌متر و وزنش حدود یک کیلو و ۴۰۰ گرم خواهد بود. سر همچنان بزرگ‌تر می‌شود تا با اندازۀ مغز مطابقت داشته باشد. در هشت هفتۀ آینده، حجم چربی بدن فرزند شما افزایش می‌یابد. این بافت چربی برای کمک به کنترل دمای بدن ضروری است.

از این هفته ظاهر کودک نیز به یک نوزاد تازه متولدشده شباهت بیشتری پیدا می‌کند و حالا که ابرو‌ها و مژه‌ها کاملاً تشکیل شده‌اند، موهای سر او نیز ضخیم‌تر می‌شود و تعداد چروک‌های صورتش کاهش می‌یابد. کرک‌های سطح بدن نیز به مرور از بین می‌رود. در هفته‌های باقی‌مانده از دوران بارداری، رشد بیشتر توسط اضافه کردن وزن ادامه می‌یابد. البته هنوز هم برخی اندام‌های مهم مثل ریه‌ها و دستگاه گوارشی در حال تکامل است و بدن کودک با ذخیرۀ مواد مغذی مثل آهن، کلسیم و فسفر برای اولین ماه‌های زندگی در بیرون از رحم مادر آماده خواهد شد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری