«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و هشتم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و هشتم

شما به سه ماهۀ سوم بارداری رسیده‌اید. در این هفته، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک نارگیل است که از سر تا پاشنۀ پا حدود ۳۷ سانتی‌متر و نیم طول و در حدود یک کیلوگرم وزن دارد. چربی بدن کودک اکنون حداکثر ۳ درصد است و پای او می‌تواند حدود ۵ سانتی‌متر و نیم طول داشته باشد. ممکن است کُرۀ چشم در کاسۀ چشم حرکت کند و دندان‌ها باید زیر لثه شکل گرفته باشد. طول و قطر موها افزایش می‌یابد.

شما ممکن است متوجه چرخۀ زمانی فعالیت کودک شوید، یعنی زمانی که حرکات او را حس می‌کنید و زمانی که به نظر می‌رسد غیرفعال باشد. این به دلیل آن است که کودک اکنون الگوی خواب و بیداری خود را دارد. با این حال، الگوی خواب کودک ممکن است با شما یکی نباشد و در همان زمانی که شما در تلاش برای خوابیدن هستید، او فعال باشد. در این مرحله، کودک ممکن است در طول خواب، حرکت سریع چشم‌هایش را داشته باشد که نشان می‌دهد او ممکن است در حال خواب دیدن باشد. مغز با شکل‌گیری میلیاردها سلول عصبی، به رشد خود ادامه خواهد داد. اندام‌های دیگر مانند ریه‌ها و کبد نیز همچنان تکامل می‌یابد. با رشد کافی عصب‌های محیطی در ریه‌ها، شانس او برای بقا در خارج از رحم تا حد زیادی بهبود یافته است. شکل‌گیری مویرگ‌های کوچک در رحم شما، افزایش نیاز کودک به خون را تأمین خواهد کرد و پادتن‌های خون شما برای افزایش شانس بقا در خارج از رحم، به کودک انتقال می‌یابد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری