«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و نهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و نهم

در هفتۀ ۲۹ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک کلم قرمز است که قد او از سر تا پاشنۀ پا حدود ۳۸ سانتی‌متر و نیم و وزنش نزدیک به یک کیلو و ۱۵۰ گرم خواهد بود. با تجمع لایه‌های چربی در بدن، کودک فربه‌تر ‌می‌شود. سر نیز به مرور بزرگ‌تر ‌می‌شود تا فضای کافی برای ادامۀ رشد مغز فراهم شود.

در این هفته از بارداری، معمولاً مغز به مرحله‌ای از رشد رسیده که قادر است حرکاتی نظیر تنفس شما را شناسایی کند، به درد پاسخگو باشد و شروع به تنظیم دمای بدن کند. حواس پنج‌گانه در حال تکامل است، چشم‌ها به نور حساسیت بیشتری پیدا ‌می‌کنند و گوش‌ها به تدریج قادر به تمایز تفاوت‌های جزئی بین صداهای مختلف خواهند بود. وضعیت قرارگیری کودک احتمالاً به صورتی است که صورت او به سمت بالا قرار دارد ولی از سمتی به سمت دیگر حرکت ‌می‌کند. همزمان با بزرگ‌تر شدن کودک و اشغال فضای بیشتری از رحم، احتمالاً حرکات او را با شدت بیشتری حس خواهید کرد. همزمان با انجام حرکات آکروباتیک کودک در رحم، بند ناف به طور مداوم پیچ می‌خورد اما به دلیل وجود مادهای ژلاتینی به نام ژلۀ وارتون، مشکلی برای بند ناف به‌وجود نمی‌آید. گاهی ممکن است هنگام ضربه زدن کودک، جای پا یا دست او را روی شکم خود ببینید. اگر به قدر کافی دقت کرده باشید، حتماً تا به حال متوجه الگوی زمان خواب و بیداری فرزندتان شده‌اید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری