«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ چهاردهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ چهاردهم

در هفتۀ ۱۴ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک آلوی زرد است که از سر تا نشیمنگاه حدود ۸ تا ۹ سانتی‌متر خواهد بود و بین ۴۳ تا ۴۵ گرم وزن دارد. گردن کودک مشخص‌تر شده است، بنابراین سر دیگر چسبیده به شانه‌ها به نظر نمی‌رسد. اندازۀ بازوها تقریباً با تنه تناسب پیدا کرده است اما پاها تناسب ندارد و هنوز کمی کوتاه است. نوعی موی نرم، بی‌رنگ و نازک یا کرک‌های جنینی امکان دارد روی سر شروع به رشد کرده باشد. این مو در نهایت تمام بدن کودک را می‌پوشاند تا از پوست آن محافظت کند و درست قبل از تولد می‌ریزد. قلب کودک حدود دو برابر قلب مادر ضربان دارد و آن‌قدر قوی است که هنگام سونوگرافی شنیده شود. ریه‌ها در مایع آمنیوتیک تنفس می‌کنند که برای کارکرد درست آنها ضروری است.

کودک اکنون قادر به انجام رفلکس‌های بلع است و مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و پس از عبور از معده، به شکل ادرار از طریق کلیه‌ها و کیسۀ آب دفع می‌کند. کودک نه تنها قادر به بلعیدن خواهد بود، بلکه ماهیچه‌های صورت او نیز فعال خواهد شد و می‌تواند همۀ شکل‌های صورت از جمله اخم کردن را نشان دهد. با ادامۀ رشد ماهیچه‌ها و سیستم عصبی، ماهیچه‌ها هماهنگ‌تر می‌شود و می‌تواند راحت‌تر حرکت کند. سر، دهان، لب‌ها، بازوها، مچ‌ها، دست‌ها، ران‌ها، پاها و انگشت‌های پا همگی انعطاف‌پذیرتر شده است و طول دستها به اندازه‌ای است که کودک حتی میتواند صورت خود را لمس کند. اندام‌های تناسلی اکنون کاملاً رشد یافته و احتمالاً تعیین جنسیت کودک امکان‌پذیر شده است.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری