«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ هفدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ هفدهم

در هفتۀ ۱۷ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک گلابی است که از سر تا انتهای نشیمنگاه در حدود ۱۴ سانتی‌متر طول دارد و به سرعت در حال افزایش وزن است. کودک یک سوم از وزن خود را فقط در حدود یک هفته به دست آورده است و در حال حاضر حدود ۱۵۰ گرم وزن دارد. اندازۀ بدن با اندازۀ سر متناسب خواهد شد. ممکن است وزن کودک شما افزایش پیدا کند، اما در حال حاضر چربی زیادی وجود نخواهد داشت. پوست کودک در این زمان چروکیده است، زیرا چربی کافی برای پر کردن پوست را ندارد. با این حال، کودک از این هفته شروع به ذخیرۀ چربی می‌کند که به او برای تولید انرژی و گرم نگه داشتن بعد از تولد کمک خواهد کرد.

در این هفته با این وجود که هنوز پلک‌ها بسته و به هم چسبیده است، کودک می‌تواند چشمان خود را حرکت دهد. تشکیل جوانه‌های چشایی در دهان او ادامه خواهد یافت. اگرچه پوست هنوز بسیار نازک و شفاف است، غدد تعریق اکنون ممکن است در پوست تشکیل شود. رشد طول و ضخامت بند ناف ادامه یافته و حتی ممکن است برخی از نوزادان به آن چنگ بزنند و آن را در دستشان بگیرند؛ نگران نباشید، جنین هرگز بند ناف را به شکلی فشار نمی‌دهد که رساندن اکسیژن و مواد غذایی به او متوقف شود.

کودک شما ممکن است روزانه یک لیتر از مایع آمنیوتیک را ببلعد که این کار در کنار سایر عوامل، به رشد کیسه‌های هوایی در ریه‌های او کمک می‌کند. غضروف نرم همچنان در حال تبدیل به استخوان است، اما استخوان هنوز انعطاف‌پذیری خود را حفظ خواهد کرد تا به کودک برای خروج از کانال زایمان کمک کند. نوزاد به طور مداوم به ورزش کردن شامل لگد زدن، مشت زدن و گردش به اطراف رحم مادر ادامه می‌دهد که باعث می‌شود مفاصل او به شکل کامل حرکت کنند. قلب به سرعت می‌تپد و ضربان آن به اندازه‌ای است که بتوان توسط گوشی پزشکی آن را شنید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری