«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ هجدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ هجدهم

در هفتۀ ۱۸ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک سیب است. قد کودک به رشد خود ادامه خواهد داد تا از سر تا انتهای نشیمنگاه به حدود ۱۵ سانتی‌متر برسد و وزن او نیز به حدود ۲۰۰ گرم خواهد رسید. اکنون گوش‌های کودک در محل نهایی خود قرار گرفته و ممکن است نمایان شدن آنها از دو طرف سر شروع شود. ممکن است مغز آمادگی آغاز پردازش صداهایی را داشته باشد که توسط گوش دریافت و فرستاده می‌شود. با حساس‌تر شدن بیشتر شبکیۀ چشم‌ها به نور و توانایی کودک در تکان دادن آنها، چشم‌ها دقیق‌تر می‌شوند. پوست هنوز به اندازه‌ای نازک است که رگ‌های خونی از پشت آن دیده شوند. پوشش محافظ میلین بر روی اعصاب رشد خواهد کرد و کودک ممکن است شروع به درک احساسات خود کند.

برخی از کودکان ممکن است سکسکه کنند. اما شما آنها را نمی‌شنوید، زیرا نای او به جای هوا توسط مایع پر شده است، اما در چند هفتۀ آینده که کودک بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است زمانی که سکسکه می‌کند قادر به احساس حرکات ریتمیک او در داخل شکم خود باشید. کیسه‌های کوچک هوا که به آلوئول معروف هستند، شروع به شکل‌گیری در ریه‌ها می‌کنند و تارهای صوتی نیز گسترش می‌یابند. اگر به جای مایع آمنیوتیک، هوا از تارهای صوتی عبور می‌کرد، می‌توانستید صدای کودک را بشنوید که در حال تمرین حرکات گریه است. اگر در این هفته یک سونوگرافی خارج از برنامه انجام دهید، ممکن است خوش‌شانس باشید و کودک را در حال چرخیدن، تاب خوردن و لگد زدن ببینید. کودک همچنین زمان‌های بیداری و خواب خواهد داشت و حتی ممکن است هنگام سونوگرافی، مشغول چرت زدن باشد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری