«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ نوزدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ نوزدهم

در هفتۀ ۱۹ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک فلفل دلمه‌ای است که طولش از سر تا انتهای نشیمنگاه در حدود ۱۷ سانتی‌متر و وزن او نیز نزدیک به ۲۵۰ گرم خواهد بود. سلول‌های عصبی در مغز باید مسیرهای پیچیده‌ای را تشکیل دهند که با استفاده از آنها کودک بتواند حواس چشایی، لامسه، بویایی، بینایی و شنوایی را تجربه کند. کودک نسبت به صداهای اطرافش آگاهی خواهد داشت و ممکن است لحظه‌های استرس شما را نیز تشخیص بدهد.

همراه با لایۀ محافظ کرک‌های جنینی، یک مادۀ چرب و سفید رنگ به نام ورنیکس پوست کودک را می‌پوشاند. این ماده یک لایۀ ضدآب را در سطح پوست کودک ایجاد می‌کند تا از او محافظت کند. اگر فرزند شما پسر است، کیسۀ بیضۀ او و اگر دختر باشد، واژن او شروع به شکل‌گیری می‌کند. اندام‌‌های داخل شکم شامل کبد، روده‌‌ها، معده، طحال و کیسۀ صفرا کاملاً در حفرۀ شکمی ‌قرار گرفته‌اند. در حال حاضر بازوها و ساق پاها باید با بدن نوزاد تناسب داشته باشد و با ادامۀ رشد عضلات، حرکات کودک نیز قوی‌تر خواهد شد. پزشک معمولاً در سونوگرافی می‌تواند اندام تناسلی جنین و در نتیجه جنسیت او را تشخیص بدهد. اگرچه ممکن است با توجه شرایط قرارگیری جنین امکان تشخیص قطعی برای پزشک وجود نداشته باشد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری